Kieleccy nauczyciele nagrodzeni

Data publikacji: 11.10.2018 15:41
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Odznaczenia dla zasłużonych nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Wręczenie odznaczeń przez Agatę Wojtyszek - wojewodę świętokrzyskiego i Krzysztofa Słonia - senatora RP

Odznaczenia dla zasłużonych nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Wręczenie odznaczeń przez Agatę Wojtyszek - wojewodę świętokrzyskiego i Krzysztofa Słonia - senatora RP
Kielce. 11.10.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

260 nauczycieli zostało uhonorowanych podczas kieleckich obchodów Dnia Edukacji Narodowej, które odbyły się w Zespole Szkół Muzycznych. Nauczyciele otrzymywali odznaczenia państwowe i resortowe oraz nagrody świętokrzyskiego kuratora oświaty i prezydenta Kielc. Te ostatnie wręczono aż 129 pedagogom. Ich wysokość wahała się od 3 tysięcy do 5 tysięcy złotych.

Wojciech Lubawski prezydent Kielc mówi, że jest wiele powodów wdzięczności wobec nauczycieli.

- To jest okazja, aby podziękować nauczycielom za pracę. Nasza kielecka edukacja jest na bardzo wysokim poziomie, młodzież mamy też wyśmienitą. To samo się nie dzieje. To zasługa ciężkiej pracy nauczycieli - twierdzi Wojciech Lubawski.

Tomasz Pleban, świętokrzyski wicekurator oświaty informuje, że wręczono również 30 nagród ministra w wysokości 7 tysięcy złotych oraz 71 nagród kuratora oświaty w wysokości 4 tysięcy złotych.

Wśród nauczycieli docenionych przez kuratora jest Zbigniew Kowalski, historyk z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Dzięki niemu w I LO działa grupa rekonstrukcyjna. Jak mówi Zbigniew Kowalski, najtrudniejsze obecnie w pracy nauczyciela są dwie rzeczy: jedna to umiejętność przekazywania wiedzy młodym ludziom przyzwyczajonym do porozumiewania się krótkimi komunikatami na przykład sms-ami, natomiast druga to wiarygodność.

- Nie wolno się mylić, nie wolno wierzyć, że pamięta się wszystko. Trzeba to sobie odświeżać. Poza tym zmieniają się czasy i zmienia się postrzeganie pewnych zjawisk. Trudne jest dla nauczyciela zachowanie własnego osądu i przedstawienie młodzieży punktu widzenia, który będzie się bronił za lat 20 czy 30. Jako przykład mogę podać swoich nauczycieli, którzy mówili o tym co się działo w Katyniu, mimo iż nie było tego w podręcznikach. Dlatego wspominam ich z szacunkiem - mówi Zbigniew Kowalski.

Nauczycielom za pracę dziękowała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski oraz Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta przypomniał ogromne zasługi nauczycieli w walce o zachowanie tożsamości narodowej, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami. Jak mówił nagradzani dziś nauczyciele są spadkobiercami tamtych osób.

Reklama