Minister Adamczyk: zapewniamy finansowanie inwestycji w Świętokrzyskiem

Data publikacji: 12.10.2018 11:11 / Data aktualizacji: 13.10.2018 04:37
Autor: Anna Głąb , Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wizyta ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w Kielcach

Wizyta ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w Kielcach
Kielce. 12.10.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim przebywa dziś minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wizytę rozpoczął w Suchedniowie, przy przejeździe kolejowym o przebudowę którego mieszkańcy zabiegają od wielu lat.

Suchedniów. Wizyta ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Na zdjęciu: Marek Kwitek - poseł PiS, Krzysztof Ślęzak - kandydat na burmistrza Suchedniowa, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Andrzej Adamczyk - minister infrastruktury, Agnieszka Buras - kandydatka do sejmikuSuchedniów. 12.10.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Minister podkreślał, że działania rządu są skierowane na realizację potrzebnych zmian w systemie komunikacji. Należy do nich wpisanie przebudowy przejazdu w Suchedniowie do Krajowego Programu Kolejowego. Modernizacja linii numer 8 w tym miejscu zakłada budowę wiaduktu i przejścia dla pieszych.

Jak informuje minister Andrzej Adamczyk zabezpieczone są pieniądze na realizację inwestycji, która ma być ukończona w latach 2021-2022. PKP PLK już realizuje to zadanie, teraz włączyć się w nie muszą samorządy: gminny i powiatowy.

- Zadaniem samorządów jest wybudowanie dróg dojazdowych do wiaduktu - zaznaczył szef resortu infrastruktury.

Tomasz Szydło, dyrektor Regionu Południowego PKP PLK, poinformował, że cała inwestycja na odcinku od Skarżyska do Kozłowa będzie kosztowała około półtora miliarda złotych. Teraz przygotowywane są plany remontu. Pieniądze będą pochodziły z przyszłej unijnej perspektywy finansowej, a prace rozpoczną się w 2020 roku.

Suchedniów. Wizyta ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Na zdjęciu: Andrzej Adamczyk, Agnieszka Buras - kandydatka do sejmiku, Lidia Pikulska - kandydatka PiS do rady miasta i Maria Zuba - poseł PiSSuchedniów. 12.10.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Przejście przez tory kolejowe w Suchedniowie jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców. Kandydat PiS na burmistrza Suchedniowa Krzysztof Ślęzak zaznacza, że tory dzielą miasto, a przechodzenie przez nie jest niebezpieczne. Ponadto duży ruch kolejowy wymaga częstego zamykania przejazdu, stąd znaczne utrudnienia w ruchu drogowym. Teraz zadaniem samorządów jest zabezpieczenie środków na wykonanie dojazdów do planowanego przejścia kolejowego.

O wybudowanie bezpiecznego przejścia kolejowego w Suchedniowie od lat zabiega poseł PiS Maria Zuba. Podczas ostatniej sesji Rada Miasta i Gminy przeznaczyła 100 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji projektowej do tego zadania.

Wizyta ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w Kielcach. Poseł Bogdan Latosiński, minister Andrzej Adamczyk, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, poseł Marek Kwitek, poseł Maria Zuba, poseł Anna Krupka i prezes MPK Elżbieta ŚreniawskaKielce. 12.10.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk odwiedził także kielecki dworzec PKP. Jak stwierdził, plany remontu obiektu to dowód na współpracę rządu z samorządem. Minister dodał, że rząd realizuje „program dworcowy”, który obejmuje remont i modernizację ponad 200 obiektów. Na ten cel z budżetu państwa zostanie przeznaczone ponad 1 mld 400 mln zł.

- Kierujemy ofertę w stronę samorządów, a prezydent Kielc Wojciech Lubawski odpowiedział na tę ofertę. PKP przeznacza około 20 mln zł na modernizację kieleckiego dworca. Te pieniądze pozwolą nie tylko przebudować ten obiekt, by był wygodny dla podróżnych, ale także spełniał oczekiwania mieszkańców Kielc - zaznaczył minister infrastruktury.

Minister Andrzej Adamczyk wyraził także nadzieję, że po wyborach samorządowych będzie mógł osobiście poznać marszałka województwa świętokrzyskiego i spotkać się z nim, aby rozmawiać o programach regionu.

- Do tej pory nie było takiej inicjatywy ze strony marszałka. Rozumiem różnicę poglądów, ale to nie powinno absolutnie przeszkadzać, abyśmy mogli rozmawiać o problemach regionu. Chcemy rozmawiać, aby udało się uzyskać efekt synergii tak jak to było w przypadku władz Kielc - podkreślił minister.

Wizyta ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w Kielcach. Prezydent Kielc Wojciech LubawskiKielce. 12.10.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, poinformował, że dzisiaj przekazana została dokumentacja  koncepcji parkingu do PKP. Obiekt powstanie nad torami. Samorządowiec dodaje, że rozpoczęły się prace projektowe inwestycji i powinny zakończyć się w ciągu roku.

- Budynek będzie w części należał do urzędu miasta. Tak zadeklarowaliśmy, bo tutaj wszystkie wydziały związane z komunikacją znajdą dla siebie miejsce. Jednak, gdy będziemy obsługiwali mieszkańców, to musimy zapewnić miejsce postojowe dla ich aut. Potrzebujemy parkingu, choć na początku były pewne opory, bo trzeba przebudować tory. Jednak udało nam się porozumieć z PKP i parking powstanie - zaznacza Wojciech Lubawski.

Wizyta ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w Kielcach. Elżbieta Śreniawska - prezes kieleckiego MPKKielce. 12.10.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Elżbieta Śreniawska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach i kandydatka PiS do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, uważa, że rozwój transportu publicznego może odbywać się tylko w oparciu o dobrą współpracę samorządu z rządem.

- Ostatnie trzy lata pokazują, że można wiele zrobić i wiele przyspieszyć dla dobra pasażerów. Rozwój transportu to nie tylko rozwój przewoźników i taboru, ale także rozwój infrastruktury. Na przykładzie kieleckiego dworca widzimy jak ta inwestycja jest ważna i potrzebna - zaznacza Elżbieta Śreniawska.

Wizyta ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w Kielcach. Janusz Koza, sekretarz miastaKielce. 12.10.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Janusz Koza, radny Sejmiku z PiS, uważa, że podstawą rozwoju województwa świętokrzyskiego jest infrastruktura drogowa i kolejowa.

- Niestety, ale w tych sprawach obecne władze naszego województwa nie uczyniły wiele. Liczymy na to, że przy nowym składzie Sejmiku i zarządu województwa współpraca między samorządem a rządem będzie na tyle dobra, że zaowocuje to rozwojem infrastruktury w naszym regionie - podkreśla Janusz Koza.

Minister Andrzej Adamczyk odwiedzi dzisiaj także Bilczę w gminie Morawica, Chmielnik, Busko-Zdrój i Sandomierz.

Reklama