Biała niedziela w Sandomierzu. Można było bezpłatnie wykonać wiele badań

Data publikacji: 14.10.2018 22:04
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Zdrowie
Biała niedziela w Sandomierzu

Biała niedziela w Sandomierzu
Sandomierz. 14.10.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu można było bezpłatnie wykonać niektóre badania i skorzystać z wizyty lekarskiej. W ramach tzw. białej niedzieli pacjentów przyjmował psychiatra i dermatolog. Wykonywano pomiar ciśnienia krwi i poziomu cukru.

Panie z Klubu Amazonek uczyły na fantomach, jak  wykonywać samobadanie piersi. Mieszkańcy byli zadowoleni, że bez kolejek i wcześniejszych zapisów można skorzystać takiej oferty. Mówili, że w tygodniu często brakuje czasu na to, aby zająć się swoim zdrowiem. Dlatego skorzystali z takiej możliwości podczas niedzielnego spaceru.

Marian Wilczyński, wiceprezes Stowarzyszenia Diabetyków w Sandomierzu powiedział, że z cukrzycą wcześnie wykrytą można normalnie funkcjonować, stosując się do podstawowych zasad. Jego zdaniem, co najmniej dwa razy w roku powinno się zmierzyć poziom cukru. Obecnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln ludzi.

W ramach białej niedzieli można było też zbadać słuch oraz gęstość kości. Osteobus Mobilnego Centrum Diagnostyki Osteoporozy z Łomianek stał przez kilka godzin na placu przy urzędzie miejskim. Wykonywano w nim badanie radiologiczne, które nie wymaga wcześniejszych przygotowań.

Marcin Murawski robiący badania stwierdził, że są one potrzebne, aby zwiększyć swoją świadomość co do stanu kości w organizmie i w porę reagować na nieprawidłowości.

Białą niedzielę zorganizowano w Sandomierzu po raz czwarty. Towarzyszyło jej spotkanie osób chorych na schizofrenię oraz ich rodzin.

Biała niedziela w SandomierzuSandomierz. 14.10.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Reklama