Pieśń „My, Pierwsza Brygada” wkrótce usłyszą kielczanie

Data publikacji: 15.10.2018 08:17
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Janusz Koza, sekretarz miasta Kielce

Janusz Koza, sekretarz miasta Kielce
Kielce. 15.10.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

- Konwencja wyborcza, która odbyła się w minioną sobotę w Kielcach pokazała, że Prawo i Sprawiedliwość oferuje dobrą zmianę także w samorządach - stwierdził na naszej antenie Janusz Koza, sekretarz miasta. Zaznaczył, że zaprezentowana przez premiera Mateusza Morawieckiego "piątka dla Świętokrzyskiego" umożliwi rozwój gospodarczy i społeczny regionu.

Propozycje rządu dotyczą inwestycji drogowych i kolejowych, wspierania rolnictwa oraz rozwoju nowych technologii. - To dobra oferta dla regionu - ocenił gość Radia Kielce. Dodał, że podczas konwencji mówiono również o polityce historycznej Kielc - miasta legionów.

Janusz Koza poinformował, że samorząd chce upamiętnić postać kapelmistrza orkiestry kieleckiej straży ogniowej, Andrzeja Brzuchala, autora aranżu pieśni legionowej, znanej później pod tytułem "My, Pierwsza Brygada".

- Kiedy strzelcy Józefa Piłsudskiego 12 sierpnia 1914 roku weszli do Kielc, orkiestra już istniała. 10 września, gdy pierwszy pułk wyruszał w bój, członkowie orkiestry z Andrzejem Brzuchalem na czele wstąpili w jego szeregi. Uczestniczyli w walkach nad Nidą. Wówczas "Marsz 10", zwany później "Marszem kieleckim" towarzyszył żołnierzom Piłsudskiego w pierwszych bojach - dodał.

- Legionista Pomarański wspominał potem, że kiedy przed bitwą pod Łowczówkiem, jedną z najważniejszych dla odzyskania niepodległości, dowódca batalionu Stanisław Burchat-Bukacki wydał rozkaz: "Bagnety na broń!", żołnierze poszli do boju przy dźwiękach kieleckiego marsza.

Wkrótce tę pieśń będą mogli ponownie usłyszeć kielczanie. Janusz Koza poinformował, że na byłej siedzibie straży ogniowej, a obecnie budynku pogotowia ratunkowego umieszczony zostanie zegar z kurantem, który będzie wygrywał melodię Pierwszej Brygady od 6.00 do 22.00. Pierwsze dźwięki mają popłynąć 5 grudnia, czyli w dniu urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Na elewacji budynku, z inicjatywy m.in. Związku Piłsudczyków wmurowano w 2001 roku tablicę, poświęconą Andrzejowi Brzuchalowi.

Janusz Koza zaznaczył, że patriotyczne elementy naszej historii i kultury świadczą o tożsamości narodu.

Tagi do tego wpisu
Reklama