Wodociągi Kieleckie na archiwalnych zdjęciach

Data publikacji: 16.10.2018 15:21
Autor: Rafał Szymczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.10.2018 Kielce. Wystawa na Rynku „Wodociągi Kieleckie – Dziecko Niepodległej Polski”. Wodociągi na starych fotografiach

16.10.2018 Kielce. Wystawa na Rynku „Wodociągi Kieleckie – Dziecko Niepodległej Polski”. Wodociągi na starych fotografiach
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Trzynaście wielkoformatowych reprodukcji, archiwalnych fotografii z czasów II Rzeczypospolitej, znalazło się na wystawie pt. "Wodociągi Kieleckie - Dziecko Niepodległej Polski", którą otwarto na kieleckim Rynku. Jak powiedział prezes Henryk Milcarz, wodociągi wpisują się w ten sposób w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

- Tak się składa, że w tamtym czasie powstawały również Wodociągi Kieleckie, które w przyszłym roku będą obchodziły 90 urodziny. Chcieliśmy pokazać jak ważne było odzyskanie niepodległości dla rozwoju miasta i budowy sieci wodno-kanalizacyjnej - dodał Henryk Milcarz.

Fotografie, które znalazły się na wystawie, pochodzą z Muzeum Historii Kielc, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Wodociągów Kieleckich, a także zbiorów prywatnych. Na jednym ze zdjęć, pochodzącym najprawdopodobniej z 1934 roku, prezydent RP Ignacy Mościcki otwiera uroczyście basen na Stadionie Leśnym.

- Basen był częścią całego kompleksu sportowego. Był tam także tor wyścigów konnych, tor saneczkarski oraz wiele obiektów, które w jakiś sposób służą kielczanom do dziś. To bardzo wartościowe zdjęcie, świadczące o tym, że nie tylko interesowano się wówczas rozwojem infrastruktury miejskiej, ale dbano również o sprawy duchowe, o to aby mieszkańcy naszego miasta mieli gdzie wypoczywać - podkreślił dyrektor Muzeum Historii Kielc Jan Główka.

Wystawę "Wodociągi Kieleckie - Dziecko Niepodległej Polski", będzie można oglądać na kieleckim Rynku, do końca października.

Reklama