Do Warszawy w 80 minut

Data publikacji: 18.10.2018 13:12 / Data aktualizacji: 18.10.2018 18:14
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja dot. zmian na kolei. Od lewej: poseł Krzysztof Lipiec, kandydat na prezydenta Skarżyska Mariusz Bodo, poseł Anna Krupka, kandydatka do sejmiku woj. świętokrzyskiego Agnieszka Buras

Konferencja dot. zmian na kolei. Od lewej: poseł Krzysztof Lipiec, kandydat na prezydenta Skarżyska Mariusz Bodo, poseł Anna Krupka, kandydatka do sejmiku woj. świętokrzyskiego Agnieszka Buras
Skarżysko-Kamienna. 18.10.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Skarżysko-Kamienna znajdzie się w rządowym programie Kolej Plus ogłoszonym przez premiera Mateusza Morawieckiego. Oznacza on poprawę infrastruktury kolejowej i większą liczbę połączeń. Obecnie trwa modernizacja linii kolejowej numer 8 i 25.

Poseł Anna Krupka poinformowała, że obecnie  w planach jest połączenie Kielc z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Po wybudowaniu specjalnej linii łączącej Tumlin i Wąsosz z Kielcami do Warszawy będzie można dojechać w 1 godzinę i 20 minut.

Krzysztof Lipiec, poseł PiS, zaznaczał, że w ciągu minionych lat Skarżysko utraciło znaczenie na kolejowej mapie Polski. Dziś, dzięki rządowemu programowi Kolej Plus, miasta, takie jak Skarżysko czy Sędziszów odzyskują dawne znaczenie.

Węzeł kolejowy w Skarżysku przez wiele lat stanowił o losach miasta. Kandydat na prezydenta Skarżyska Mariusz Bodo zapowiada, że będzie zabiegał o zwiększenie  liczby  kursów, tak by można było dojechać do wielu miast Polski. Jako przykład podał brak połączenia z Lublinem. Mariusz Bodo zapowiada wzmocnienie kolejnictwa w Skarżysku, jako głównego motoru rozwoju miasta.

Pracę nad zmianami w kolejnictwie zapowiedzieli także kandydaci na radnych do sejmiku województwa świętokrzyskiego. Andrzej Pruś przypomniał, że przez wiele lat niemożliwe było połączenie kolejowe z Buskiem-Zdrój. Obecnie ta linia działa w weekendy, a są plany, aby pociąg kursował tam codziennie. W przypadku dworca w Skarżysku zaplanowane jest wybudowanie podziemnego przejścia dla pieszych pod torami. Ma ono zastąpić kładkę, która prowadzi na perony. Andrzej Pruś zapowiada rozszerzenie tego projektu o wybudowanie podziemnego przejazdu dla samochodów, który ma ułatwić komunikację obu stron miasta. Zabieganie o poprawę inwestycji kolejowych zapowiadają także Agnieszka Buras i Marcin Piętak, kandydaci do sejmiku.

Reklama