Promocja wyjątkowej książki o Legionach

Data publikacji: 18.10.2018 14:43
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Okładka książki „Na Szlaku Kadrówek  1981-1989”

Okładka książki „Na Szlaku Kadrówek 1981-1989”
Fot. Archiwum

Historię reaktywacji Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej przypomną dziś w Kielcach Maciej Gawlikowski i Mirosław Lewandowski, autorzy książki „Na Szlaku Kadrówek 1981-1989”.

Mirosław Lewandowski podkreśla, że idea wznowienia Marszu powstała w Kielcach. Autor książki dodaje, że ta inicjatywa była ważnym elementem walki z komunistyczną władzą. Jednym z wielu niedocenianych przez PRL strumyków wolności.

- Razem ze współautorem Maciejem Gawlikowskim uważamy, że Marsze Szlakiem I Kompanii Kadrowej były ważnym strumykiem, które po pierwsze kształtowały charaktery uczestników marszu i rozbudzał ich patriotyczną świadomość. Poza tym marsze te w latach osiemdziesiątych były ważną płaszczyzną integrującą różne środowiska opozycyjne - twierdzi Mirosław Lewandowski.

Jak dodaje, w marszach brali udział między innymi nieżyjący już Sławomir Skrzypek z Katowic czy Kazimierz Michał Ujazdowski. Autor podkreśla również ogromne zaangażowanie Jana Józefa Kasprzyka byłego komendanta Marszu, a obecnie szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Janusza Kozy, obecnego sekretarza Urzędu Miasta w Kielcach. Sam Janusz Koza przypomina, że osoby idące w pierwszych marszach ryzykowały represje ze strony władz komunistycznych. Ale i oni i współcześni uczestnicy wędrówki mają wspólne cechy.

- Tych, którzy teraz wędrują szlakiem żołnierzy I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego łączy z ich poprzednikami umiłowanie wolności oraz szacunek do tych, którzy wznieśli oręż w walce o niepodległą Polskę - mówi Janusz Koza.

Dionizy Krawczyński, komendant marszu podkreśla, że udział w wydarzeniu jest bardzo cenny dla młodych ludzi. Nie tylko uczą się historii, ale również widzą, jak ważna jest pamięć o osobach, które w marszu szły,  a dziś już nie żyją.

Promocja książki „Na Szlaku Kadrówek 1981-1989” rozpocznie się o godzinie 18:00 w kieleckim kinie Moskwa. Wezmą w niej udział prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz Janusz Koza i inni uczestnicy marszów. Całość zakończy prapremiera filmu „Marsze Niepodległości” autorstwa Macieja Gawlikowskiego.

adv adv
Wiadomości
Reklama