Droga z Kielc do Warszawy krótsza o 45 minut [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 19.10.2018 09:48 / Data aktualizacji: 19.10.2018 18:47
Autor: Robert Felczak / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Anna Orzeł
Radom. Otwarcie obwodnicy, czyli kolejnego odcinka trasy S7

Radom. Otwarcie obwodnicy, czyli kolejnego odcinka trasy S7
Radom. 19.10.2018 / Fot. GDDKiA

Pierwsze samochody przejechały w piątek zachodnią obwodnica Radomia, która stanowi odcinek ekspresowej "siódemki". Droga liczy 25 kilometrów. Koszt inwestycji to prawie 730 milionów złotych. Droga ma strategiczne znaczenie, ponieważ łączy północ z południem i jest jedną z najważniejszych w Polsce.

Radom. Otwarcie obwodnicy, czyli kolejnego odcinka trasy S7Radom. 19.10.2018 / Fot. GDDKiA

- W Radomiu krajowa trasa numer 7 zmienia swój bieg i jako obwodnica zachodnia znajdzie się poza granicami miasta. To projekt o ogromnym znaczeniu - mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Dodał, że dzięki obwodnicy znacząco skróci czas przejazdu.

- Dzisiaj problemy komunikacyjne na drodze nr 7 przechodzą do historii. Skracamy przejazd  pomiędzy Warszawą i Krakowem o kilkadziesiąt minut. W godzinach szczytu to od 45 minut nawet do godziny - wyliczył minister.

Nowa droga znacząco poprawi też komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Radomia i kierowców jadących z Kielc do Warszawy dzięki wyprowadzeniu ruchu tranzytowego poza miasto.

Radom. Otwarcie obwodnicy, czyli kolejnego odcinka trasy S719.10.2018 / Fot. GDDKiA

Obwodnica Radomia, będąca odcinkiem drogi ekspresowej S7, ma po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i pas awaryjny. Wjazd na obwodnicę zapewniają cztery węzły: Radom Północ, Radom Zachód, Wolanów i Radom Południe. W ramach inwestycji powstało 20 wiaduktów, cztery mosty i dwie kładki dla pieszych. Drogę wybudowała firma Dragados.

Radom. Otwarcie obwodnicy, czyli kolejnego odcinka trasy S7Radom. 19.10.2018 / Fot. GDDKiA

Od listopada ubiegłego roku budowana jest natomiast droga ekspresowa S7 pomiędzy granicą województw mazowieckiego i świętokrzyskiego oraz Skarżyskiem-Kamienną. Zgodnie z umową, warte niespełna 260 milionów złotych prace, mają zakończyć się 9 maja 2020 roku.

Odcinek o długości ośmiu kilometrów połączy fragment drogi ekspresowej S7 od Radomia do granicy województw z istniejącym węzłem drogowo-kolejowym w Skarżysku. Będzie przebiegał na zachód od istniejącej trasy. Po zakończeniu inwestycji droga krajowa nr 7 - na całym świętokrzyskim odcinku o długości prawie 100 kilometrów - będzie trasą ekspresową.

Małgorzata Pawelec, rzecznik kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, informuje, że prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.

- Wykonywane są nasypy, wykopy, a wkrótce rozpoczną się prace przy podbudowie drogi. Trwa także budowa mostów i wiaduktów. Prace są na różnym stopniu zaawansowania, ale wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. Wszystko zmierza do tego, aby w przyszłym roku rozpoczęły się roboty bitumiczne - wylicza Małgorzata Pawelec.

Na terenie województwa świętokrzyskiego trwa budowa jeszcze jednego odcinka trasy S7, pomiędzy Chęcinami i Jędrzejowem. Niestety prace na prawie 22-kilometrowym odcinku są opóźnione. Jak informuje Małgorzata Pawelec - kierowcy wkrótce będą mogli jednak jeździć kolejnymi fragmentami budowanej trasy.

- Na przełomie października i listopada wykonawca zamierza udostępnić kierowcom fragment od węzła drogowego koło Chęcin do oddanego już do ruchu 9-kilometrowego odcinka Chęciny - Brzegi - informuje Małgorzata Pawelec.

Rzecznik kieleckiego oddziału GDDKiA dodaje, że - zgodnie z deklaracją wykonawcy - ekspresową „siódemką” między Chęcinami i Jędrzejowem kierowcy pojadą jeszcze w tym roku. Tym samym krajowa „siódemka” na południe od Kielc w całości będzie trasą ekspresową. Gotowy jest już bowiem fragment od Jędrzejowa do granicy z Małopolską.

Nadal jednak nie wiadomo, kiedy gotowe będą małopolskie odcinki trasy S7. W sumie, od granicy województw do Krakowa, będą one miały długość ponad 55 kilometrów.

Budowa trasy S7 na odcinku Warszawa - Radom - Kielce - Kraków19.10.2018 / Fot. GDDKiA

Reklama