Trwają prace renowacyjne u cystersów. Co się zmieni?

Data publikacji: 20.10.2018 12:32
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jędrzejów. Prace konserwatorskie w klasztorze cystersów

Jędrzejów. Prace konserwatorskie w klasztorze cystersów
20.10.2018 / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Do końca października powinny zakończyć się prace renowacyjne w kaplicy bł. Wincentego Kadłubka w klasztorze ojców cystersów w Jędrzejowie. Natomiast prace przy barokowej dzwonnicy oraz przy XVIII wiecznej bramie wjazdowej potrwają do połowy listopada.

Jak mówi ojciec Jakub Zawadzki, w kopule kaplicy bł. Wincentego Kadłuba udało się odnowić XVIII wieczne freski Andrzeja Radwańskiego oraz całą konfesję bł. Wincentego Kadłubka wraz z trumienką, w której znajdują się jego relikwie.

- Dzięki tym pracom, w kaplicy ujrzymy oryginalne freski namalowane naprawdę przez Radwańskiego, a nie jak to było dotychczas, że obok tych oryginalnych znajdowały się również te domalowywane przez różne osoby na przestrzeni ostatnich lat - dodaje ojciec Jakub.

Jędrzejów. Prace konserwatorskie w klasztorze cystersów20.10.2018 / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Druga część prac objęła częściową modernizację barokowej dzwonnicy oraz modernizację XVIII wiecznej bramy wjazdowej na plac klasztorny. Jak dodaje ojciec Jakub, z powodu bardzo złego stanu dzwonnicy na tym etapie uda się tylko odrestaurować jej pierwszą kondygnację wraz z renowacją hełmów dzwonnicy i miedzianej blachy, z której zrobiony jest dach.

Bardzo ważne jest to, iż są plany, aby docelowo uruchomione zostały zabytkowe dzwony wraz z barokowym dzwonem Wincentym, które zastąpią obecnie działające elektroniczne kuranty. 

Na prace renowacyjne klasztor pozyskał 780 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowe 100 tysięcy złotych to wkład własny klasztoru. Jak mówi ojciec Jakub, te pieniądze pochodzą od parafian oraz ludzi dobrej woli.

Tagi do tego wpisu
Reklama