Coraz bliżej budowy kompleksu uzdrowiskowego w Busku

Data publikacji: 23.10.2018 10:43
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.07.2017 Busko - Zdrój. Uzdrowisko. Kuracjusze. Fontanna. Park.

08.07.2017 Busko - Zdrój. Uzdrowisko. Kuracjusze. Fontanna. Park.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Władze Buska-Zdroju ogłosiły drugi przetarg na budowę kompleksu urządzeń uzdrowiskowych. W skład inwestycji wchodzą między innymi: tężnia, pijalnia wód, oranżeria i fontanna. Obiekty mają stanąć w nowej części parku zdrojowego.

Tomasz Mierzwa, zastępca burmistrza, informuje, że pierwszy przetarg został unieważniony w lipcu. Dwie firmy, które zgłosiły swoje oferty zaproponowały zbyt wysokie oferty. Niższa, opiewająca na 33 miliony złotych, o ponad połowę przewyższała kwotę, jaką samorząd gminy zamierza przeznaczyć na realizację inwestycji.

- Nasz inwestorski kosztorys wynosił 23 miliony złotych. Różnica 10 milionów złotych była  nie do pokonania. Dokonaliśmy pewnych korekt w  kosztorysie, liczymy również na poprawę koniunktury. W pierwszym półroczu proponowane przez wykonawców ceny, co sami podkreślali, były z kosmosu - powiedział Tomasz Mierzwa. 

Ratusz na realizację inwestycji pozyskał 7 milionów złotych unijnego dofinansowania. W skład kompleksu nowych obiektów uzdrowiskowych wchodzi między innymi: tężnia solankowa o wysokości 8 metrów i średnicy 75 metrów, dom zdrojowy z oranżerią i pijalnią wód, fontanna oraz mini park wodny.  

Tężnia, wykorzystująca solankę z miejscowych źródeł, ma mieć kształt koła o 200-metrowym obwodzie z wewnętrznym półpierścieniem, by można było spacerować także od wewnętrznej strony budowli. Wokół umieszczone będą ławki. Na koronie tężni powstanie taras, gdzie kuracjusze będą mogli wypoczywać na leżakach. Solankowa mgiełka, pojawiająca się wokół budowli jest wykorzystywana między innymi w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych.

Przed tężnią, od strony południowej ma się znajdować duża podświetlana fontanna. Powstanie też dom zdrojowy - w dużej mierze przeszklony gmach z oranżerią, pijalnią wody i kawiarnią oraz małą tężnią całoroczną. W pobliżu, w tak zwanym rodzinnym parku zdrowia znajdą się między innymi elementy do rekreacji oraz do zabawy i do nauki - w większości związane z wodą.

Tomasz Mierzwa podkreśla, że tężnia ma się stać nową wizytówką miejscowości i zwiększyć zainteresowanie kuracjuszy zarówno dłuższym, jak i okazjonalnym pobytem w uzdrowiskowej miejscowości. 

Swoje oferty na budowę kompleksu urządzeń uzdrowiskowych potencjalni wykonawcy mogą składać w buskim ratuszu do 6 listopada.

Tagi do tego wpisu
Reklama