Duży sukces studenta z Politechniki Świętokrzyskiej

Data publikacji: 23.10.2018 15:42
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.10.2018 Radio Kielce. Prof PŚk Igor Rokacz i student PŚk Maciej Pauli

23.10.2018 Radio Kielce. Prof PŚk Igor Rokacz i student PŚk Maciej Pauli
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Maciej Pauli w świetnym stylu wygrał ogólnopolski konkurs Modelmania. Zadaniem uczestników było przedstawienie w 3D podanego im płaskiego modelu. Student z Kielc uzyskał czas nieco ponad 15 minut. Drugie miejsce zajął reprezentant Politechniki Warszawskiej z czasem o ponad 3 minuty gorszym.

Maciej Pauli nie ukrywa, że projektowana część była bardzo skomplikowana, ale cały zespół Politechniki Świętokrzyskiej był świetnie przygotowany, głównie dzięki wsparciu profesora Igora Rokacza z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn.

- Bardzo dużo nam dały zajęcia z profesorem, podczas których robiliśmy części, które trzeba było projektować w poprzednich edycjach zawodów. To dało nam dużą wiedzę i pewność. Zupełnie inaczej wygląda projektowanie w domu czy uczelni, kiedy ma się czas na przemyślenie całego zadania. Na zawodach tego czasu nie ma. Część pokazaną na rysunku płaskim, musimy  przedstawić w 3D jak najszybciej - mówi Maciej Pauli. 

W pierwszej ósemce zawodów Modelmania znalazło się czterech reprezentantów Politechniki Świętokrzyskiej. Jak podkreśla profesor Igor Rokacz, o tak wysokich miejscach zdecydował system szkolenia wprowadzony na  Politechnice Świętokrzyskiej, w ramach którego studenci muszą zdobywać certyfikaty związane z programem Solidworks. Mają też wiele praktycznych zajęć. Profesor zwraca też uwagę na to, że wyśmienity wynik, który uzyskał Maciej Pauli był nie tylko najlepszy na tych zawodach, ale jednym z najlepszych w historii zmagań. To cieszy tym bardziej, że część, którą trzeba było zaprojektować była niezwykle złożona.

- Wiele osób po prostu popatrzywszy na rysunek od razu wychodziło z zawodów. A wielu studentów musiało poświęcić 1,5 godziny, żeby zaprojektować to, co pan Maciej zrobił w 15 minut. Jego wynik jest czwartym w historii wyników polskich konstruktorów. Zabrakło mu 19 sekund do podium - mówi wykładowca.

Jak podkreśla profesor Igor Rokacz, dobra znajomość programu Solidworks w zasadzie daje pewność znalezienia świetnej pracy po studiach. Ta aplikacja jest powszechnie używana przez firmy zajmujące się projektowaniem.

Reklama