Uczniowie wybiorą książki, które trafią do bibliotek szkolnych

Data publikacji: 25.10.2018 07:43
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Książki za prawie 15 tysięcy złotych będą mogły kupić biblioteki szkolne dzięki rządowemu dofinansowaniu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Izabela Bartnik, zastępca dyrektora Wydziału Finansowo-Administracyjnego i Spraw Socjalnych w Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty informuje, że właśnie trwa nabór wniosków, a maksymalne dofinansowanie zależy od tego, ile dzieci uczy się w danej placówce.

- Szkoły gdzie kształci się do 70 uczniów, mogą otrzymać maksymalnie 2480 złotych. O 4 tysiące złotych dofinansowania ubiegać mogą się placówki mające od 71 do 170 uczniów, natomiast placówki gdzie uczęszcza ponad 170 dzieci, mogą uzyskać maksymalnie 12 tysięcy złotych - mówi Izabela Bartnik.

Warunkiem wystąpienia o dofinansowanie jest 20-procentowy wkład własny, który musi zabezpieczyć organ prowadzący szkołę. Jak podkreśla Izabela Bartnik, bardzo ważne jest to, by biblioteka kupiła książki, których chcą sami uczniowie. To od nich będą zależeć tytuły, które trafią do szkolnej czytelni.

- Celem programu jest zachęcenie młodych ludzi do czytania, dlatego tytuły, które trafią do bibliotek, muszą być ciekawe dla dzieci. Organ prowadzący, występując o dofinansowanie zakupu wybranych książek, musi uzyskać wcześniej opinię samorządu uczniowskiego oraz rady rodziców - informuje Izabela Bartnik.

Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty czeka na wnioski organów prowadzących szkoły do 20 listopada.

Reklama