Ostatni Star stanął na rogatkach Starachowic

Data publikacji: 26.10.2018 15:48
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Star strażak na skwerze Massalskiego w Starachowicach

Star strażak na skwerze Massalskiego w Starachowicach
26.10.2018 / Fot. UM Starachowice

W Starachowicach zakończyło się ustawianie ścieżki STAR-a, czyli samochodów produkowanych w Fabryce Samochodów Ciężarowych. W tym roku mija 70 lat od rozpoczęcia produkcji ciężarówek, a pomysł ustawienia samochodów przy rogatkach miasta wyszedł od dziennikarza Jana Tamiołło i Eugeniusza Majchrzyka z Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Od połowy września na skwerach w Starachowicach stanęły m.in. STAR 220, STAR pszczółka czy w końcu STAR 25 strażak, ustawiony na osiedlu Michałów.

Prezydent miasta Marek Materek podkreśla, że samochody ustawione przy rogatkach miejskich przypominają o tradycji Starachowic. Miasto finansuje projekt zgłoszony z inicjatywy społecznej.

Remontem kolejnych samochodów zajmowały się dwie firmy prowadzące obecnie serwis STAR-ów. Strażaka w Michałowie przygotowała firma StarSanDuo. Jej właściciel Paweł Pater informuje, że ten egzemplarz pochodzi z 1974 roku, został odkupiony od jednej z Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce. Pojazd był w kiepskim stanie, a załoga włożyła dużo pracy w jego renowację. Przekazanie go dla miasta jest hołdem dla wszystkich pracowników FSC, którzy tworzyli markę STAR-a.

W planach starachowickiego Urzędu Miasta jest ustawienie jeszcze dwóch samochodów w przyszłym roku.

Star strażak na skwerze Massalskiego w Starachowicach26.10.2018 / Fot. UM Starachowice

Tagi do tego wpisu
Reklama