Rzeźba kieleckiego artysty stanie na tarnowskim Rynku

Data publikacji: 26.10.2018 19:59
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Kielecki rzeźbiarz Arkadiusz Latos, stworzył rzeźbę ukazującą wieloletniego burmistrza Tarnowa - Tadeusza Tertila. Na zdjęciu Arkadiusz Latos

Kielecki rzeźbiarz Arkadiusz Latos, stworzył rzeźbę ukazującą wieloletniego burmistrza Tarnowa - Tadeusza Tertila. Na zdjęciu Arkadiusz Latos
26.10.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kielecki rzeźbiarz Arkadiusz Latos stworzył mającą ponad dwa metry i ważącą 240 kilogramów rzeźbę ukazującą wieloletniego burmistrza Tarnowa - Tadeusza Tertila. Zostanie ona w przyszłym tygodniu pokazana na tarnowskim Rynku.

Pomnik został wykonany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także, by upamiętnić tę zasłużoną dla miasta Tarnowa postać. Arkadiusz Latos informuje, że jest to dla niego ogromne wyróżnienie.

- Tym bardziej że to mieszkańcy miasta zdecydowali, abym ja został autorem podobizny Tadeusza Tertila - dodał.

Rzeźba, nad którą prace trwały ponad rok, stylizowana jest na lata 20. ubiegłego wieku. Tadeusz Tertil ma m.in. binokle, a także charakterystyczną laseczkę z głową wyżła, która wskazuje znajdujące się u swoich stóp cztery płaskorzeźby. Arkadiusz Latos informuje, że najtrudniejszym elementem było stworzenie koncepcji.

- Przez cały czas trwały konsultacje, ewentualne zmiany i wypracowywanie odpowiednich rozwiązań - podkreślił.

Rzeźba Tadeusza Tertila jest już drugą autorstwa Arkadiusza Latosa w Tarnowie. Pierwszą był kataryniarz, który został odsłonięty w mieście cztery lata temu.

Tadeusz Tertil urodził się 7 września 1864 w Sanoku. Z wykształcenia był prawnikiem, przez wiele lat zajmował stanowisko burmistrza Tarnowa. W trakcie jego urzędowania rozpoczęto m.in. budowę nowego dworca kolejowego, wodociągów i elektrowni. W 2008 roku został pośmiertnie odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 31 marca 1925 w Tarnowie.

Oficjalnie odsłonięcie rzeźby nastąpi we wtorek,  30 października, na tarnowskim Rynku o godzinie 13.20.

Tagi do tego wpisu
Reklama