Dzieci przeniosły się w czasy dziadków

Data publikacji: 26.10.2018 20:32
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Karolina Opałko

Karolina Opałko
26.10.2018 / Fot. Katarzyna Prędotka / Radio Kielce

Przez 3 miesiące dzieci i młodzież miały okazję poznawać obrzędy i zwyczaje, jakie towarzyszyły ich dziadkom kilkadziesiąt lat temu. A wszystko to pod okiem Koła Gospodyń Wiejskich w Młodzawach.

Spotkania organizowane były w ramach Świętokrzyskiej Akademii Kultury, będącej częścią programu „Bardzo Młoda Kultura”, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, którego trzyletnie działania w naszym regionie zostały podsumowane w Wojewódzkim Domu Kultury.

Podczas spotkań „Tradycja. Odległa, a bliska…”, uczestnicy poznawali zwyczaje związane z różnymi dziedzinami życia, w tym, m.in. z kulinariami, czy zajęciami dnia codziennego. Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Irena Rutkowska zaznacza, że praca z dziećmi była świetnym przeżyciem dla wszystkich uczestników.

- Dzieci i młodzież z chęcią haftowały, ubijały masło. Moim zdaniem, największym zaskoczeniem było darcie pierza, ale i to świetnie wyszło - podkreśliła.

Irena Rutkowska zaznacza, że według niej dla dzieci było to niesamowite przeżycie, które będą mogły wykorzystać w przyszłości.

Równie ciekawym przedsięwzięciem był projekt „A ku ku: folk’n’roll”, w którym wzięło udział piętnaścioro dzieci z rockowych oraz ludowych zespołów muzycznych ze Starachowic. Założeniem inicjatywy było połączenie muzyki ludowej i rockowej, co miało na celu likwidację wśród młodych ludzi, skrępowania wywołanego występami w zespołach ludowych, a także stworzenie możliwości uczestniczenia w różnych etapach tworzenia dużego wydarzenia kulturalnego, jakim jest koncert.

Jeden z uczestników, Wiktor Jamski, z zespołu folklorystycznego „Kukułeczka” był bardzo zadowolony z możliwości udziału w takim projekcie.

- Bez wahania wziąłbym w nim udział jeszcze raz - dodał.

Świętokrzyska Akademia Kultury rozpoczęła się w 2016 rok. Od tamtej pory do chwili obecnej zrealizowano 100 wydarzeń kulturalnych w różnych częściach regionu świętokrzyskiego. Organizatorzy zapowiadaj, że w najbliższym czasie projekt będzie kontynuowany.

Tagi do tego wpisu
Reklama