Muzeum im. Przypkowskich - świat nie tylko słonecznych zegarów

Data publikacji: 27.10.2018 10:44
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jędrzejów. Zegary w Muzeum im. Przypkowskich

Jędrzejów. Zegary w Muzeum im. Przypkowskich
Fot. Muzeum im. Przypkowskich

W nocy z soboty na niedzielę przestawimy zegarki z godziny 3.00 na 2.00. W ten sposób przejdziemy z czasu letniego na zimowy. A skoro o zegarkach mowa, to ich pokaźną kolekcją dysponuje jędrzejowskie Muzeum im. Przypkowskich. Znajduje się tam 400 zegarów słonecznych i przyrządów gnomonicznych.

Jak informuje nas astronom Rafał Zaczkowski, pracownik tej instytucji, urządzenia do mierzenia czasu można podzielić na 40 typów, które wyprodukowane zostały od XVI do XX wieku. Są to zegary np.: norymberskie, augsburskie, paryskie, równikowe, wysokościowe. Zegary te przez długie lata pełniły bardzo ważną rolę i nie wymagały zmiany czasu. Jak dodał, problemy z ujednolicaniem czasu pojawiły się wtedy, kiedy zaczęła rozwijać się kolej.

- Zegary słoneczne zostały wyparte na rzecz zegarów mechanicznych. Kiedy pojawił się sygnał radiowy, zegary zaczęto regulować według sygnału - powiedział dyrektor Zaczkowski.

Do najciekawszych eksponatów muzeum im. Przypkowskich zalicza się: zegar słoneczny z armatką strzelającą w południe wykonany w Paryżu dla króla Stanisława Leszczyńskiego, zegar słoneczny z XVI wieku wykonany przez Erazma Habermela, XVII wieczną klepsydrę wodną wykonaną z majoliki.

Jak dodaje Rafał Zaczkowski obok znaczącej kolekcji zegarów słonecznych i przyrządów gnomonicznych w muzeum znajdują się również zegary mechaniczne. M.in. XVIII wieczny zegar karetowy w oprawie ze skóry jaszczurczej, zegary Thomasa Tompiona - ojca angielskiego zegarmistrzostwa, czy Antoniego Pateka.

Zmianę czasu po raz pierwszy wprowadzili Niemcy w 1916 roku. Na stałe do polskiego kalendarza zmiana czasu weszła w życie w 1977 roku.

Reklama