Dorośli zmagali się z ortografią w Sędziszowie

Data publikacji: 27.10.2018 18:47
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
II Gminne Dyktando dla Dorosłych „O Pióro burmistrza Sędziszowa”

II Gminne Dyktando dla Dorosłych „O Pióro burmistrza Sędziszowa”
Sędziszów. 27.10.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Tekst o tematyce historycznej nawiązujący do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był tematem przewodnim II Gminnego Dyktanda dla Dorosłych „O pióro burmistrza Sędziszowa”. Swoją wiedzę z ortografii i interpunkcji zechciało sprawdzić 8 osób. Do dyktanda mogli zgłosić się wszyscy, którzy ukończyli 18 lat i nie są absolwentami filologii polskiej.

Jak powiedziała Renata Gądek, pomysłodawczyni dyktanda, kierownik Biblioteki Publicznej w Sędziszowie, każdy pretekst jest dobry, aby pisać poprawnie i poprawnie się wysławiać.

- Dlatego mamy nadzieję, że nasze dyktando przyczyni się do popularyzacji poprawnej polszczyzny. Ważne, aby ludzie mogli się spotkać i miło spędzić czas z językiem polskim - dodała Renata Gądek.
Tekst dyktanda, podobnie jak w roku ubiegłym, ułożył Maciej Równicki, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sędziszowie.

Po raz pierwszy w imprezie uczestniczyła Magdalena Łuksiewicz. Jak powiedziała, udział w dyktandzie jest dla niej testem umiejętności, ile jeszcze pamięta ze szkoły podstawowej i średniej. Dodała, że to również hołd dla mamy, która z nią dużo się uczyła.

Swoją wiedzę z ortografii i interpunkcji zechciał sprawdzić Sławomir Celebański z Krzelowa, który w ubiegłym roku zajął III miejsce. Jak powiedział, pomimo, że udział w dyktandzie traktuje jak dobrą zabawę, liczy, że w tym roku napisze lepiej.

Pióro burmistrza Sędziszowa, czyli główna nagroda dla zwycięzcy dyktanda wręczona będzie 11 listopada podczas głównych uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Reklama