EkoMuzeum będzie można zwiedzić za darmo

Data publikacji: 28.10.2018 11:54
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Świętokrzyskie na Fali - Przybij Piątkę z Radiem Kielce. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Świętokrzyskie na Fali - Przybij Piątkę z Radiem Kielce. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

W starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki zakończył się remont zabytkowego rurociągu. Prace zostały sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Wielkiego Pieca to w pełni zachowany ciąg technologiczny z XIX wieku. Na ośmiohektarowym terenie prezentowana jest także ekspozycja paleontologiczna i kolekcja STAR-ów. Placówka gromadzi wszystkie modele wyprodukowane w Starachowicach.

Remont rurociągu obejmował prace konserwatorskie, czyli oczyszczenie i piaskowanie elementów metalowych. Jak informuje Wioletta Sobieraj zastępca dyrektora EkoMuzeum renowacji zostały poddane także murowane podstawy konstrukcji. Podczas remontu udało się odnaleźć doskonale zachowane cegły z ostrowieckiej fabryki Witolda Klepackiego. Przed I wojną światową tam właśnie powstawały najlepsze materiały budowlane w Polsce. To dowód na wysoką jakość materiałów używanych do budowy Wielkiego Pieca, a pośrednio także  jego znaczenia w ówczesnym przemyśle - zaznacza.

Prace sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgodnie z umową EkoMuzeum jest zobowiązane do bezpłatnego udostępnienia placówki zwiedzającym przez 28 dni w roku. Po raz pierwszy starachowickie muzeum będzie można zwiedzić nieodpłatnie 30 października.

Lista 28 dni, podczas których ekspozycje muzealne będą bezpłatnie dostępne dla zwiedzających

Reklama