Końskie walczą ze smogiem - mieszkańcy zobaczą czy powietrze jest zanieczyszczone

Data publikacji: 30.10.2018 15:24
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Polska Spółka Gazownictwa przekazała nowoczesne urządzenie do mierzenia poziomu zanieczyszczeń powietrza gminie Końskie. Na zdjęciu od lewej: Krzysztof Obratański - burmistrz Końskich i Radosław Słoniewski - dyrektor oddziału Zakładu Gazowniczego w Kielcach

Polska Spółka Gazownictwa przekazała nowoczesne urządzenie do mierzenia poziomu zanieczyszczeń powietrza gminie Końskie. Na zdjęciu od lewej: Krzysztof Obratański - burmistrz Końskich i Radosław Słoniewski - dyrektor oddziału Zakładu Gazowniczego w Kielcach
Końskie. 30.10.2018 / Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Nowoczesne urządzenie do mierzenia poziomu zanieczyszczeń powietrza stanie wkrótce w Końskich. Dziś sprzęt przekazała gminie Polska Spółka Gazownictwa.

Jak mówi Krzysztof Obratański burmistrz miasta, tego typu urządzenie jest bardzo potrzebne, bowiem ułatwi mieszkańcom zrozumienie, że od nich zależy jakość powietrza  w mieście.

- Największy wpływ na poziom zanieczyszczeń mają kotłownie w domach jednorodzinnych i tak zwane kotły na wszystko. W Końskich czuć to przy dużych mrozach, kiedy jakość powietrza gwałtownie spada. Mam nadzieję, że kiedy ludzie będą mogli zobaczyć na własne oczy jak zanieczyszczone jest powietrze, zaczną o nie dbać. Poziom pyłów będzie można sprawdzić nie wychodząc z domów, bowiem wyniki pomiarów będą dostępne online - mówi burmistrz.

Miernik jakości powietrza stanie najprawdopodobniej przy ulicy Księdza Granata, przy przedszkolu nr 5. Drugą lokalizacją jest targowisko miejskie.

Polska Spółka Gazownictwa przekazała nowoczesne urządzenie do mierzenia poziomu zanieczyszczeń powietrza gminie Końskie. Na zdjęciu Krzysztof Obratański - burmistrz Końskich.Końskie. 30.10.2018 / Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Dominika Mucha z Politechniki Warszawskiej dodaje, że smog powodowany między innymi przez używanie złej jakości węgla skraca życie. Szacuje się, że w skali roku aż 44 tysiące ludzi umiera przedwcześnie, bowiem pyły w powietrzu nasilają różnego rodzaju dolegliwości, na przykład układu krążenia.

Radosław Słoniewski, dyrektor oddziału Zakładu Gazowniczego w Kielcach mówi, że Polska Spółka Gazownictwa dużą wagę przykłada do kształtowania proekologicznych postaw. Stąd między innymi pomysł, by przekazać władzom Końskich nowoczesny miernik zanieczyszczeń powietrza.

- Polska Spółka Gazownictwa nie jest nastawiona tylko na duże aglomeracje. Często wspieramy mniejsze miejscowości, gdzie gmina na przykład ze względów finansowych nie jest w stanie kupić sobie takiego urządzenia - mówi Radosław Słoniewski.

Identyczny miernik poziomu zanieczyszczeń powietrza Polska Spółka Gazownictwa przekazała wczoraj władzom Buska-Zdroju.

Według badań, zimą powietrze w polskich miastach jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Winne są za to przede wszystkim przestarzałe piece oraz złej jakości opał, którego używamy do ogrzewania naszych domów.

Reklama