Żołnierze pamiętali o bohaterach. Porządkowali groby, zapalili znicze

Data publikacji: 31.10.2018 11:29
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej porządkowali mogiły poległych na Cmentarzu Starym w Kielcach

Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej porządkowali mogiły poległych na Cmentarzu Starym w Kielcach
Kielce. 31.10.2018 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej porządkowali mogiły poległych na Cmentarzu Starym w Kielcach. Brygada włączyła się w akcję „żołnierska pamięć”.

W ten sposób wojsko chce uczcić pamięć bohaterów, którzy walczyli o wolność. Na cmentarzu spoczywają szczątki żołnierzy AK, ale także powstańców styczniowych, czy listopadowych. Żołnierze nie tylko sprzątali groby, ale także zapalili znicze pamięci.

Szeregowy Cezary Głuszek uważa, że wojsko powinno się zajmować grobami swoich przodków. W  takich akcjach brał udział jeszcze jako cywil.

- To także dobra okazja do tego, by pokazać zwłaszcza młodym ludziom, że osoby w ich wieku oddawały życie za Ojczyznę. Tutaj spoczywają ludzie, którzy umarli, gdy mieli po 16 i 17 lat. Tutaj znajduje się mogiła Wojtka Szczepaniaka, który powinien być wzorem dla młodych w Kielcach. To ważne, by w ten sposób zachęcać mieszkańców do pamięci - mówi Cezary Głuszek.

Daniel Woś z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej informuje, że po wysprzątaniu mogił na cmentarzu starym żołnierze udali się na Wykus. To szczególne miejsce dla wojskowych.

- To kolebka ruchu partyzanckiego. Dla nas to szczególne ważne miejsce, ponieważ staramy się kontynuować tradycje 2. Pułku Piechoty Legionów AK. Chcielibyśmy także, by naszym patronem był legendarny dowódca „Nurt”, którego prochy spoczywają właśnie na Wykusie - mówi rozmówca Radia Kielce.

W akcji „żołnierska pamięć” kilka dni temu udział wzięli także żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z kieleckiej Bukówki.

Reklama