Dwaj ratownicy wodni znów stanęli przed sądem

Data publikacji: 06.11.2018 14:26
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dobiega końca proces dwóch ratowników z basenu przy ulicy Marszałkowskiej w Kielcach. Sławomir J. i Robert K. są oskarżeni o narażenie młodego mężczyzny na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i spowodowanie u niego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Do zdarzenia doszło w listopadzie ubiegłego. Pokrzywdzony przeżył, ale nie może brać udziału w czynnościach procesowych.

Podczas dzisiejszej rozprawy zeznawał Grzegorz Lembas, biegły z zakresu medycyny sądowej. Lekarz stwierdził, że w wyniku tonięcia u pokrzywdzonego doszło między innymi do niedotlenienia ośrodkowego układu nerwowego, co skutkowało chorobą realnie zagrażającą życiu i wystąpieniem ciężkiej choroby długotrwałej.

- Najprawdopodobniej spędził on pod wodą 3-4 minuty - powiedział biegły.

Jak dodał, trudno jest stwierdzić co mogło być przyczyną tego, że chłopak zasłabł w basenie. Pomocny mógłby być monitoring, którego nie było.

- Można wziąć pod uwagę to, że zachłysnął się wodą lub dostał mikroudaru.

Dzisiaj w sądzie zeznawała także kobieta, która feralnego dnia wybrała się z mężem i jego bratem na basen. Jak relacjonowała, jej towarzysze poszli na płytszą część basenu, a ona na głębszą. W pewnym momencie zauważyła, że jej mąż biegnie po ratowników. W tym czasie jej szwagier z innym mężczyzną wyciągnęli chłopaka na brzeg i rozpoczęli udzielenie pierwszej pomocy.

- W międzyczasie przybiegł mąż z jednym z ratowników, a mój szwagier ciągle robił masaż serca. Po chwili przyszedł drugi ratownik. Był roztrzęsiony i miałam wrażenie, że nie wiedział co ma robić - powiedziała świadek w sądzie.

Kolejna rozprawa odbędzie się 15 listopada. Niewykluczone, że tego dnia strony wygłoszą mowy końcowe. Oskarżonym grozi 10 lat pozbawienia wolności.

Reklama