Nowy kierownik oddziału w szpitalu w Czerwonej Górze

Data publikacji: 09.11.2018 13:37
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Profesor Cezary Pałczyński - nowy kierownik oddziału IV Pulmonologiczno-Alergologicznego w szpitalu w Czerwonej Górze

Profesor Cezary Pałczyński - nowy kierownik oddziału IV Pulmonologiczno-Alergologicznego w szpitalu w Czerwonej Górze
Czerwona Góra. 09.11.2018 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Profesor Cezary Pałczyński został nowym kierownikiem oddziału IV Pulmonologiczno-Alergologicznego w szpitalu w Czerwonej Górze. Jest specjalistą chorób wewnętrznych oraz specjalistą alergologii.

Profesor Pałczyński jest wykładowcą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członkiem Rad Naukowych Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi i Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Napisał ponad 300 artykułów w specjalistycznych czasopismach medycznych.

Jak informuje profesor Cezary Pałczyński, w szpitalu w Czerwonej Górze będzie starał  się rozwinąć oddział alergologiczny dla dorosłych  i stworzyć taki sam oddział dla dzieci, którego w naszym województwie nie ma w żadnej lecznicy.

- Szpital w Czerwonej Górze jest jedną z najlepiej wyposażonych diagnostycznie i terapeutycznie placówką w Polsce. Myślę, że nie będzie problemów z bazą diagnostyczno-terapeutyczną. Dlatego w dalszej perspektywie planujemy rozwój alergologii dziecięcej. W tym zakresie obserwujemy liczne, bardzo niepokojące trendy, jeżeli chodzi o alergie u najmłodszych. To co jest najbardziej niepokojące, to reakcje anafilaktyczne u dzieci, w tym również u niemowląt - mówi profesor Pałczyński.

Jak podkreśla, przed polską, ale także i świętokrzyską alergologią stoją bardzo duże wyzwania, ponieważ coraz więcej osób cierpi na tego typu schorzenia. Tymczasem w naszym regionie funkcjonują zaledwie dwa takie oddziały: w szpitalu w Czerwonej Górze i w Szpitalu Powiatowym w Chmielniku.

- Tymczasem około 20-30 procent Polaków, także mieszkańców województwa świętokrzyskiego cierpi na różne choroby alergiczne, takie jak alergiczny nieżyt nosa, astmę, pokrzywkę, czy alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Bardzo dużym problemem, zwłaszcza wśród dzieci i ludzi młodych są także alergie pokarmowe - mówi profesor.

Cezary Pałczyński był promotorem kilku prac doktorskich i opiekunem dwóch habilitacji oraz recenzentem osiemnastu prac doktorskich. Jest członkiem między innymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy i Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Reklama