Wielkie świętowanie w stolicy regionu. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Data publikacji: 10.11.2018 06:56
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.11.2017 Kielce. Obchody Święta Niepodległości

11.11.2017 Kielce. Obchody Święta Niepodległości
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wojewódzkie obchody święta 11 listopada rozpoczną się już dzisiaj o godzinie 13.00 piknikiem „Służymy Niepodległej” na placu Wolności w Kielcach. Festyn organizują Ministerstwo Obrony Narodowej, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce i wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy wspólnie odśpiewają pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego „Marsz pierwszej brygady”. W programie wiele atrakcji.

Jedną z imprez towarzyszących obchodom Narodowego Święta Niepodległości będzie 11. Bieg Niepodległości, który dziś odbędzie się w Parku Miejskim w Kielcach. Jego organizatorami są Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek i Świętokrzyskie Stowarzyszenie Biegaczy "sieBiega". Start biegu głównego na 10 km zaplanowano na godzinę 11.11. Cztery minuty później rozpocznie się rywalizacja na dystansie 1918 metrów. Miejscem startu będzie plac przed muszlą koncertową w Parku Miejskim w Kielcach. Każdy uczestnik otrzyma wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju, medal.

Także dziś odbędzie się spacer śladami niepodległości „Legionowym szlakiem przez Kielce”. Uczestnicy wydarzenia odwiedzą miejsca związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Będą to obiekty dobrze wszystkim znane, ale także takie, których nie kojarzymy z patriotyzmem. Uczestnicy wyruszą z Placu Niepodległości w Kielcach. Później odwiedzą m.in. ulicę Sienkiewicza, Rynek i Kadzielnię. Wydarzenie zakończy wizyta w Muzeum Narodowym w Pałacu Biskupów Krakowskich. Początek wydarzenia o godzinie 9.00. O godz. 17.30 rozpocznie się na placu Wolności uroczysty capstrzyk.

Organizatorem uroczystości jest wojewoda Agata Wojtyszek.

Narodowe Święto Niepodległości [INFORMATOR]

Reklama