Kielczanie podziwiali najnowocześniejszy sprzęt wojskowy

Data publikacji: 10.11.2018 07:34 / Data aktualizacji: 10.11.2018 19:55
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Piknik Wojskowy

Piknik Wojskowy "Służymy Niepodległej"
Kielce. 10.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Piknik „Służymy Niepodległej” z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowało na Placu Wolności w Kielcach Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych wspólnie z wojewodą świętokrzyskim. Żołnierze zaprezentowali wojskowe pojazdy i sprzęt wykorzystywany w codziennej pracy. O godzinie 16.00 wszyscy wspólnie odśpiewali Marsz Pierwszej Brygady.

Płk Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych zapytany o to, jak zmieniło się Wojsko Polskie i co ma do pokazania kielczanom współcześnie, po 100 latach od odzyskania niepodległości, podkreślił, że prezentowany jest nowy sprzęt jednostek z całego kraju, m. in. 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i Brygady Radiotechnicznej.

- Po 100 latach od odzyskania niepodległości mamy też inną świadomość. Wiemy, że historia jest bardzo ważnym elementem naszego funkcjonowania, kultury i tradycji. Cieszę się, że polscy bohaterowie w poprzednich pokoleniach stawili czoła zaborcom i agresorom, dzięki czemu możemy żyć w niepodległej, wolnej Polsce - dodał komendant.

Na placu Wolności można było oglądać m. in. kołowe transportery opancerzone w wersji bojowej i medycznej, które były wykorzystywane w Afganistanie, a także sprzęt saperski, używany niemal na co dzień przez saperów z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z kieleckiej Bukówki. Prezentowana była m. in. stacja radiolokacyjna. O jej przeznaczeniu mówił młodszy chorąży Bogusław Dul ze 130. Kompanii Radiolokacyjnej z Sandomierza. Urządzenie jest przeznaczone do wykrywania statków powietrznych. W Sandomierzu jest wykorzystywane do bieżącej pracy, m. in. zabezpieczenia lotów szkoleniowych.

Piknik wojskowy z okazji Święta Niepodległości bardzo spodobał się 11-letniej Karolinie Szymczyk. Po raz pierwszy miała okazję wsiąść do wojskowego pojazdu. Przyznała, że jest tam ciasno i trzeba uważać na wiele różnych przycisków.

Z kolei zarówno pan Krzysztof, jak i pan Łukasz przyszli na piknik z synami. Chłopcy z zainteresowaniem oglądali wojskowe pojazdy. Pan Łukasz podkreśla, że jest na obchodach co roku. Jest to okazja do pokazania synowi historii na żywo, a nie z książki. Takie pikniki poszerzają wiedzę dziecka, które potem w domu pyta np. o wojsko, sprzęty i flagę Polski - dodał pan Łukasz.

Na placu Wolności odbył się też uroczysty capstrzyk z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przemaszerowano tam sprzed katedry z pochodniami i stumetrową flagą Polski. Ponadto, stu żołnierzy niosło sto flag, które zostały rozdane uczestnikom wydarzenia. Na placu Wolności odczytany został Apel Pamięci i wystrzelono salwę honorową. Wręczone zostały też odznaczenia resortowe i odznaczenia dowódcy Świętokrzyskiej Brygady WOT. Niektórzy żołnierze zostali mianowani na wyższe stopnie wojskowe. W sumie odznaczonych zostało ok. 40 osób.

Reklama