Inscenizacja patriotyczna w Mircu na stulecie niepodległości

Data publikacji: 10.11.2018 20:30
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wieczór patriotyczny z okazji rocznicy odzyskania niepodległości

Wieczór patriotyczny z okazji rocznicy odzyskania niepodległości
Mirzec. 10.11.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W przededniu jednej z najważniejszych dla Polski rocznic w modrzewiowym dworku w Mircu w powiecie starachowickim spotkali się mieszkańcy gminy, aby wspólnie świętować. Wieczór rozpoczął montaż słowno-muzyczny poświęcony Józefowi Piłsudskiemu.

Wieczór patriotyczny z okazji rocznicy odzyskania niepodległościMirzec. 10.11.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Dyrektor szkoły w Osinach, która koordynowała inscenizację, Zofia Siwiec zaznacza, że aktorami w tym przedstawieniu są zarówno uczniowie, jak i nauczyciele i rodzice. Takiego doboru obsady wymagał scenariusz poświęcony twórcy niepodległej Polski. Wszyscy wystąpili w strojach z epoki, a tło muzyczne zapewnili uczniowie.

Jacek Rafalski zaprezentował swoją książkę ”Spacerem po gminie Mirzec”. W rozmowie z Radiem Kielce zaznaczył, że dzieje swojej miejscowości bada od czasów studenckich, a jednym z najważniejszych źródeł informacji są mieszkańcy i archiwa państwowe, głównie w Radomiu.

Wójt Mirca Mirosław Seweryn poinformował, że w planach jest rozszerzona monografia gminy.
Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wykonawcami byli harcerze ze 104. artystycznej drużyny harcerskiej oraz zespoły folklorystyczne z gminy Mirzec. Ich instruktor Piotr Gąsowski podkreśla, że przez pieśń buduje się patriotyzm. Dlatego utwory te trzeba przechowywać w pamięci społeczeństwa. W repertuarze znalazły się nie tylko znane utwory, ale także teksty i muzyka znalezione w starych śpiewnikach.

Obchody patriotyczne w Mircu zostały w części sfinansowane z projektu Narodowego Centrum Kultury „Etno Polska”. Gmina uzyskała na ten cel 10 tysięcy złotych.

Wieczór patriotyczny z okazji rocznicy odzyskania niepodległościMirzec. 10.11.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Kolejnym punktem obchodów Święta Niepodległości w Mircu będą niedzielne oficjalne uroczystości. Po mszy świętej o 10.00 nastąpi odsłonięcie pomnika poświęconego obrońcom wolnej Polski.

Reklama