Kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości

Data publikacji: 11.11.2018 11:44 / Data aktualizacji: 11.11.2018 18:44
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
Złożenie kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości. Wieniec składa Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski

Złożenie kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości. Wieniec składa Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski
Kielce. 11.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Kielcach obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęło złożenie kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości przy dworcu PKP.

Wiązanki w narodowych barwach złożyli m. in. wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, świętokrzyscy parlamentarzyści: poseł Anna Krupka i senator Krzysztof Słoń. Obecni byli także kieleccy radni, reprezentanci służb mundurowych oraz mieszkańcy stolicy regionu.

Pomnik Niepodległości upamiętnia pierwsze walki strzelców Józefa Piłsudskiego z Rosjanami w sierpniu 1914 roku. Monument powstał z inicjatywy kieleckich kolejarzy, projekt wykonał Czesław Czapski, student Politechniki Warszawskiej i syn zawiadowcy kieleckiej stacji kolejowej.

Współczesny pomnik ma około 11 metrów wysokości. Postument wykonany jest z granitu, znajduje się na podwójnym cokole. W jego dolnej części umieszczono cztery pamiątkowe płyty, w środkowej zaś cztery emblematy. Część górna, to kula ziemska, z której do lotu zrywa się mierzący półtora metra i wykonany z brązu orzeł w koronie wazowskiej.

W Bazylice Katedralnej została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

W południe uczestnicy święta włączyli się w ogólnopolską akcję odśpiewania "Hymnu dla Niepodległej". Pieśń śpiewana była na placu przed Muzeum Narodowym. Następnie zebrani przeszli na plac Wolności, gdzie odsłonięte zostały wieńce z brązu przy pomniku Józefa Piłsudskiego oraz wręczone odznaczenia państwowe. Później odbyły się rekonstrukcja historyczna, koncerty patriotyczne, a wieczorem - pokaz laserowy.

Reklama