Ślady Marszałka w Muzeum imienia Przypkowskich

Data publikacji: 12.11.2018 13:05
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.03.2016 Jędrzejów. Muzeum im. Przypkowskich. Gabinet lekarski. Podczas I wojny światowej kwaterował tu Józef Piłsudski.

23.03.2016 Jędrzejów. Muzeum im. Przypkowskich. Gabinet lekarski. Podczas I wojny światowej kwaterował tu Józef Piłsudski.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Jędrzejowie miejscem związanym z Józefem Piłsudskim jest Muzeum imienia Przypkowskich. Na fasadzie budynku wmurowana jest tablica upamiętniająca pobyt Marszałka w mieście w roku 1915.

Wielki Polak pierwszy raz z krótką wizytą przybył do Jędrzejowa w 1914 roku, następnie na dłużej  zatrzymał się rok później, kiedy to stacjonował w Grudzynach.

Jak mówi Jan Przypkowski, dyrektor muzeum imienia Przypkowskich, jego pradziadek, czyli Feliks Przypkowski i jego żona Zofia z Horstów bardzo angażowali się po stronie rodzącej się armii polskiej i Piłsudskiego. Organizowali pomoc dla żołnierzy, dokarmiali ich i gościli w swoim domu. Wśród legionistów był oczywiście komendant Piłsudski, który kwaterował w gabinecie doktora Feliksa.

Najwięcej informacji z tego okresu pochodzi z pamiętnika prababki Zofii Przypkowskiej. Komendant robił na niej ogromne wrażenie. Kiedy Piłsudski przestąpił próg domu, już o nim słyszała i wiedziała, że jest to nowy Kościuszko, który przyniesie Polsce wolność. Bardzo dużo czasu spędzili na nocnych rozmowach, podczas których opowiadał o swoim zesłaniu do Rosji, o swoich planach oraz o tym co lubi - wspomina dyrektor Jan Przypkowski.

Do dziś w jędrzejowskim muzeum przechowywane są przedmioty, których używał komendant. W  gabinecie Feliksa Przypkowskiego jest leżanka, która służyła do badania pacjentów, na której spał Piłsudski, biurko przy którym wydawał komendy oraz blankiety recept na których te rozkazy były pisane. Ponadto pozostał telefon, przez który Piłsudski porozumiewał się ze swoimi podkomendnymi oraz szachy.

Co roku podczas Święta Niepodległości mieszkańcy składają kwiaty pod tablicą poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, która znajduje się na fasadzie budynku Muzeum im. Przypkowskich.

Reklama