Obce samoloty nad naszym niebem

Data publikacji: 13.11.2018 13:59 / Data aktualizacji: 14.11.2018 07:12
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Wojsko Polskie

W środę i czwartek na terenie całego kraju zostaną przeprowadzone ćwiczenia systemu alarmowania ludności o zagrożeniu z powietrza. Na terenie całego województwa zawyją syreny alarmowe. Ćwiczenia odbędą się pod kryptonimem „renegade”.

Takim obiektem jest cywilny samolot, który bez pozwolenia wtargnął na teren powietrzny naszego kraju. Lata bez zezwolenia i nie dostosowuje się do poleceń kierujących obroną powietrzną - tłumaczy Grzegorz Wieczorek z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Samoloty stwarzają duże zagrożenie, przede wszystkim terrorystyczne. Ćwiczenia prowadzone są raz do roku i mają charakter profilaktyczny. Zostanie wybrany samolot, który nie reaguje na polecenia, a inne maszyny spróbują sprowadzić go na lotnisko - mówi Grzegorz Wieczorek.

W ramach ćwiczeń Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformuje o sytuacji Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Instytucja otrzymuje informacje o tym, gdzie znajduje się zagrożenie, ile samolotów zbliża się i jaki mają pułap.

- Naszą rolą jest odpowiednio zareagować i poinformować wojsko i mieszkańców o zagrożeniu używając odpowiednich sygnałów dźwiękowych.

Czy ostatecznie syreny zostaną uruchomione na terenie województwa świętokrzyskiego nie jest pewne, bowiem trasa samolotu jest tajna. Zapasowy termin ćwiczeń to piątek.

Reklama