Kurant na pogotowiu. Co godzinę będzie wygrywał melodię „My, Pierwsza Brygada”

Data publikacji: 13.11.2018 16:49
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Nowy zegar na ulicy Leonarda

Nowy zegar na ulicy Leonarda
Kielce. 13.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Pieśń Legionowa „My, Pierwsza Brygada” wkrótce zabrzmi w centrum Kielc. Na budynku byłej siedziby straży ogniowej, a obecnie budynku pogotowia ratunkowego przy ulicy Leonarda w Kielcach rozpoczął się montaż zegara z kurantem, który co godzinę będzie wygrywał melodie utworu.

Utwór „My, Pierwsza Brygada" wziął się z „Marszu Kieleckiego nr 10". Jego prawdopodobnym autorem był kpt. Andrzej Brzuchal-Sikorski, który od 1905 roku był kapelmistrzem orkiestry Kieleckiej Straży Ogniowej, a potem orkiestry I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.

Pomysłodawcą oryginalnego upamiętnienia utworu był Rafał Zamojski ze Stowarzyszenia Kieleckie Inwestycje. Realizacji podjęli się przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięć i Tradycja imienia Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Jego członek, Michał Daranowski, wyjaśnia, że kuranty będą wygrywane między 6.00 a 22.00. Co godzinę usłyszymy naprzemiennie zwrotkę i refren. W południe odtwarzany będzie około 40-sekundowy fragment łączący obie części utworu. Melodię będzie można usłyszeć już dzisiaj. Zegar trzeba będzie skalibrować i ustawić tak, aby kurant załączał się o pełnej godzinie. Następnie melodia zostanie wyłączona. Oficjalne odsłonięcie zegara planowane jest 5 grudnia w rocznicę urodzin Marszałka Piłsudskiego. Od tego dnia kurant będzie działał.

 „My, Pierwsza Brygada” w latach powojennych uważana była przez żołnierzy Marszałka Piłsudskiego niemal za hymn państwowy. Kiedy w latach 1926-1927 rozpoczęła się dyskusja, którą ze znanych pieśni uznać za hymn państwowy, proponowano między innymi, aby połączyć Mazurka Dąbrowskiego z Pierwszą Brygadą.

Zakup i montaż zegara kosztował około 20 tys. złotych. Inwestycję współfinansowały Targi Kielce i Polskie Radio Kielce.

Na elewacji budynku, z inicjatywy m.in. Związku Piłsudczyków wmurowano w 2001 roku tablicę, poświęconą Andrzejowi Brzuchalowi.

Tagi do tego wpisu
Reklama