Alarm lotniczy nad Kielcami

Data publikacji: 14.11.2018 11:52 / Data aktualizacji: 14.11.2018 13:16
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Syrena alarmowa

Syrena alarmowa
Fot. Internet

Po godzinie 10:00 nad Kielcami pojawił się samolot, który bez pozwolenia wtargnął w przestrzeń powietrzną kraju. Na terenie miasta zawyły syreny alarmowe ostrzegające o zagrożeniu z powietrza. Na szczęście były to tylko ćwiczenia systemu alarmowania o zagrożeniach odbywające się pod kryptonimem „renegade”.

Z głośników syren alarmowych rozlokowanych na terenie miasta mogliśmy usłyszeć ciągły dźwięk modulowany trwający trzy minuty.

Jak mówi Bolesław Hejzdral, dyrektor do spraw ochrony Radia Kielce, w przypadku tego typu alarmu, w momencie realnego zagrożenia należy jak najszybciej znaleźć bezpieczne miejsce schronienia.

- Sposób zachowania się ludności cywilnej w przypadku tego sygnału to ukrycie się w miejscach nienarażonych na możliwe odłamki, które mogą powstać w wyniku na przykład bombardowania - dodaje.

Bolesław Hejzdral zaznacza, że alarm obowiązuje do momentu jego odwołania, a to z kolei może nastąpić poprzez wyemitowanie przez syreny dźwięku ciągłego przez trzy minuty.

Po godzinie 12.00 Centrum Zarządzania Kryzysowego wyemitowało sygnał odwołujący alarm. Mieszkańcy, z którymi rozmawiał nasz reporter, nie byli zaniepokojeni syrenami.

- Media dosyć głośno mówiły o tym, że takie ćwiczenia będą prowadzane w naszym regionie na wypadek nagłych zdarzeń z powietrza - mówili.

Jednocześnie podkreślali, że w przypadku prawdziwego zagrożenia, nie do końca wiedzą, co powinni zrobić.

Ćwiczenia „renegade” koordynuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ono informuje o zagrożeniu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Instytucja otrzymuje informacje o rodzaju zagrożenia. W tym przypadku o liczbie samolotów i ich pułapie. Michał Warszawski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim potwierdza, że w ramach ćwiczeń  Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego otrzymało sygnał o zagrożeniu, po czym niezwłocznie uruchomiono droga radiową syreny alarmowe. Pełne dane czy system ostrzegania mieszańców o potencjalnych zagrożeniach z powietrza zadziałał poprawnie, poznamy po zakończeniu ćwiczeń.

Podobne wiadomości
Reklama