Patriotyczny mural powstał w Pińczowie

Data publikacji: 14.11.2018 13:47
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Mural upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości znajdujący się w Pińczowie przy ulicy 7 Źródeł

Mural upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości znajdujący się w Pińczowie przy ulicy 7 Źródeł
Pińczów. 14.11.2018 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W Pińczowie przy ulicy 7 Źródeł powstał biało-czerwony mural upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. 25-metrowe, patriotyczne malowidło ozdobiło jeden z garaży na osiedlu Grodzisko. Obraz wypełnił napis „niepodległość” i biało-czerwone flagi z dwoma datami: 1918 i 2018.

Mieszkańcom Pińczowa niepodległościowy mural podoba się. Jak mówili, podobnych inicjatyw w mieście powinno być zdecydowanie więcej. Ich zdaniem są na terenie Pińczowa obiekty, na których murale mogłyby powstać, zastępując zaniedbane i niewykorzystane dotąd przestrzenie.  

Biało-czerwone malowidło powstało dzięki inicjatywie trzech działaczy: Łukasza Niebudka, Krzysztofa Opary i Dawida Dylawerskiego, który jest autorem projektu i głównym wykonawcą dzieła. Łukasz Niebudek podkreśla, że inicjatywa pojawiła się spontanicznie. Działacze dostali pozwolenie na wykonanie malowidła od Spółdzielni Mieszkaniowej i wsparcie finansowe od lokalnych firm, które pokryły koszty zakupu ponad 15 litrów farby elewacyjnej i 10 puszek spray’u. 

- Zależało nam, by w godny i ciekawy sposób upamiętnić setną rocznicę niepodległości. Wybraliśmy miejsce, które jest widoczne i często uczęszczane przez mieszkańców – dodaje Niebudek.

Mural upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości znajdujący się w Pińczowie przy ulicy 7 Źródeł Pińczów. 14.11.2018 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Na osiedlu Grodzisko, w sąsiedztwie powstałego na stulecie niepodległości obrazu, namalowany zostanie niebawem kolejny mural. Ma upamiętniać obchodzoną w tym roku 590. rocznicę lokacji Pińczowa. Działacze mają również w planach założenie nowego stowarzyszenia, które ma działać na rzecz rozwoju Pińczowa.

Na terenie miasta jest również kilka innych patriotycznych malowideł, w tym m.in. mural upamiętniający sanitariuszkę Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Danutę Siedzikównę, pseudonim „Inka”. Obraz powstał w 2016 roku na ścianie budynku mieszkalnego przy ulicy Grodziskowej.

Reklama