Czy będzie w Kielcach Dolina Krzemowa?

Data publikacji: 14.11.2018 15:21
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.03.2016 Kielce. KPT. Kielecki Park Technologiczny. Startup Weekend Kielce.

19.03.2016 Kielce. KPT. Kielecki Park Technologiczny. Startup Weekend Kielce.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

O roli parków technologicznych i ich wpływie na rozwój gospodarczy regionów dyskutują uczestnicy Forum Parków Technologicznych, które odbywa się w Kieleckim Parku Technologicznym.

Udział w spotkaniu bierze 60 specjalistów zarządzających największymi parkami w kraju oraz przedstawiciele Specjalnych Stref Ekonomicznych.

Szymon Mazurkiewicz dyrektor KPT powiedział, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat w Polsce wybudowano około 50 parków. Obecnie przed tymi instytucjami pojawiają się spore wyzwania.

- Widzimy, że część parków zamyka swoją działalności, ponieważ została źle zaprojektowana i boryka się z problemami finansowymi. W najbliższych latach najważniejsze będzie to, aby rozwijać współpracę między parkami, a uczelniami wyższymi. Konieczne będzie także podejmowanie działań na rzecz promowania naszych firm za granicą i zdobywanie międzynarodowych rynków - dodaje Szymon Mazurkiewicz

Barbara Kostyra dyrektor Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego przekonuje, że kluczowe zadanie w rozwoju przedsiębiorczości w Polsce mają uczelnie wyższe. Jak mówi, nie ma innowacyjności bez wsparcia nauki, dlatego w parku technologicznym w Rzeszowie powstały dwa laboratoria, którymi zarządzają uczelnie wyższe.

- Poszliśmy we wspieranie branż, które są kluczowe w naszym regionie. Jest to lotnictwo, motoryzacja i informatyka. W laboratorium, którego operatorem jest Politechnika Rzeszowska badane są między innymi elementy tworzyw sztucznych i ich właściwości. Z usług korzystają firmy z całej Polski - dodaje Barbara Kostyra

Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice twierdzi, że w tym roku na terenie województwa świętokrzyskiego przedsiębiorcy zainwestowali pół miliarda złotych, natomiast w Kielcach tylko 15 milionów. Zdaniem prezesa nowe prawo mówiące o tym, że cały kraj będzie specjalną strefą ekonomiczną daje możliwość rozwojowe parkom technologicznym.

-  Planując inwestycje w Kielcach, między innymi na przygotowanych terenach przez Park Technologiczny przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienia z podatków. Na razie zainteresowanie inwestowaniem w Kielcach nie było duże. Miasto powinno nadawać ton rozwojowi całego regionu, tymczasem na razie jest to słaby punkt. Liczymy, że dzięki nowemu prawu to się zmieni - powiedział Marcin Perz.

Forum Parków Technologicznych stało się okazją do promowania potencjału inwestycyjnego Kielc. Podczas wydarzenia podpisano także umowę na realizację inwestycji 7R Park Kielce, czyli centrum logistycznego, które ma powstać w pobliżu węzła drogowego Kielce-Południe w okolicach Chęcin. Znajdą się tam zadaszone magazyny o łącznej powierzchni 62 tys. metrów kwadratowych.

Reklama