Kontrowersyjny maszt powstanie. Tylko gdzie?

Data publikacji: 14.11.2018 19:00
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sesja Rady Gminy w Obrazowie

Sesja Rady Gminy w Obrazowie
Obrazów. 14.11.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Uprawomocniła się decyzja, dotycząca budowy masztu telefonii komórkowej w Obrazowie, w powiecie sandomierskim. Nie pomogły odwołania. Najpierw decyzję Starostwa Powiatowego o pozwoleniu na budowę uchyliła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Od tej decyzji odwołała się firma Emitel, która chce wybudować maszt. Ostatecznie wojewoda po analizie dokumentów zakończyła postępowanie.

Na sesji Rady Gminy w Obrazowie mieszkańcy po raz kolejny zaprezentowali swoje negatywne stanowisko w sprawie budowy masztu telefonii komórkowej.  Apelowali do przedstawiciela inwestora z firmy Emitel o zrezygnowanie z tego miejsca i skorzystanie z ich podpowiedzi o lokalizacji masztu. Mają przygotowane dwa warianty: w Rożkach i Łojowicach na granicy gmin Obrazów i Samborzec. Nie wykluczają blokady budowy, jeżeli inwestor nie zmieni zdania.

Pod sprzeciwem do budowy masztu podpisało się ponad 240 osób. Anna Zawada ze Stowarzyszenia Zdrowy Obrazów przypomniała, że maszt ma powstać w odległości zaledwie 150 metrów od szkoły, w której uczy się ponad 200 uczniów. Jej zdaniem, jak i rodziców, którzy również uczestniczyli w obradach, maszt będzie negatywnie oddziaływał na zdrowie dzieci. Będą one bardziej narażone na choroby nowotworowe z powodu promieniowania.

Paweł Potoniec, kierownik projektu, przedstawiciel firmy Emitel powiedział, że sprawa budowy masztu telefonii komórkowej w dotychczas zaplanowanej lokalizacji nie jest jeszcze przesądzona. Pomimo prawomocnej decyzji na budowę firma nie przystępuje jeszcze do prac, najpierw musi mieć prąd na działce. Z naszych informacji wynika, że firma może mieć z tym problem. Dlatego, niezależnie od uzyskanej już prawomocnej decyzji na budowę masztu w Obrazowie, Emitel wybrał już drugą lokalizację i przystąpił do projektowania inwestycji. Za kilka tygodni chce złożyć drugi wniosek o pozwolenie na budowę do Starostwa Powiatowego. Nowe miejsce znajduje się bliżej Urzędu Gminy, około 800 metrów od szkoły.

Marcin Piwnik, członek zarządu powiatu powiedział na sesji, że jest zadowolony z innej opcji, dotyczącej budowy wieży telefonicznej, ponieważ ważne jest, aby inwestycja powstała przy aprobacie mieszkańców. Zapewnił, że starostwo będzie na bieżąco informować o kolejnych krokach formalnych związanych z uzyskiwaniem nowego pozwolenia na budowę przez firmę Emitel. Apelował, aby inwestor wziął pod uwagę stanowisko mieszkańców.

Wójt Obrazowa Krzysztof Tworek stwierdził, że faktycznie istnieje potrzeba budowy w gminie jednego lub dwóch masztów telefonii komórkowej ze względu na obecny bardzo słaby zasięg, ale trzeba to zrobić w zgodzie i we współpracy z mieszkańcami.

Maszt ma mieć wysokość 42 metrów.

Reklama