Andrzej Bętkowski z rekomendacją na marszałka. Znamy skład zarządu województwa

Data publikacji: 15.11.2018 18:15 / Data aktualizacji: 15.11.2018 20:22
Autor: Karol Żak , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP, wikipedia
Andrzej Bętkowski

Andrzej Bętkowski
Kielce. 05.10.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Andrzej Bętkowski został zarekomendowany przez centralę Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko marszałka województwa świętokrzyskiego. Komitet Polityczny PiS zatwierdził w czwartek listy kandydatów na marszałków i członków zarządów pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego, w których może samodzielnie obsadzić władze samorządowe.

Marszałkiem województwa lubelskiego ma zostać Jarosław Stawiarski, łódzkiego Grzegorz Schreiber, podkarpackiego Władysław Ortyl, podlaskiego Artur Kosicki, a świętokrzyskiego właśnie Andrzej Bętkowski.

Beata Mazurek, rzecznik PiS na Twitterze poinformowała, że rekomendację na wicemarszałków otrzymali Renata Janik i Bartłomiej Dorywalski. Członkami zarządu województwa mają zostać Mariusz Gosek i Marek Jońca, natomiast przewodniczącym sejmiku Andrzej Pruś.

Listy rekomendowanych przez centralę PiS na marszałków województwFot. Beata Mazurek / twitter

Andrzej Bętkowski w rozmowie z Radiem Kielce podkreśla, że decyzja komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości jest dla niego dużym zaskoczeniem.

- To także wielkie wyróżnienie, że ugrupowanie zdecydowało się powierzyć mi tak wysokie i odpowiedzialne stanowisko - dodał.

- Oczywiście to nie jest jeszcze proces zamknięty, ponieważ teraz 30 radnych sejmiku województwa podczas sesji będzie opiniować w głosowaniu moją osobę na to stanowisko. Jednak teraz zakończył się już jeden etap jest już za mną. Cieszę się, że zostałem obdarzony zaufaniem Prawa i Sprawiedliwości i komitetu politycznego. Teraz będę się starał z tego wywiązywać jak najlepiej - dodaje.

Poseł Anna Krupka, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości do spraw wyborów samorządowych w rozmowie z Radiem Kielce pogratulowała osobom rekomendowanym przez komitet polityczny PiS na funkcję marszałka, a także członków zarządu województwa świętokrzyskiego.

Anna KrupkaKielce. 11.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Przed nimi ciężka praca, żeby zacząć naprawiać kilkunastoletnie zapóźnienia regionu. Naprawiać błędy poprzednich włodarzy sejmiku z Adamem Jarubasem na czele, w tym zaniedbania przy wykorzystaniu funduszy europejskich, o czym wielokrotnie informowałam. Mieszkańcy świętokrzyskiego dali nam mocny mandat, by rządzić województwem. W kampanii wyborczej przedstawiliśmy programy dla regionu, które będą zrealizowane - dodaje.

Anna Krupka zaznacza, że Prawo i Sprawiedliwość pokazało wiarygodność i to, że tak jak dotrzymuje słowa w rządzie, dotrzyma go także w samorządzie. A parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej  będą wspierać nowy zarząd województwa w działaniach na rzecz mieszkańców.  

Marek Jońca, długoletni burmistrz Koprzywnicy wybrany na radnego sejmiku województwa w wyborach samorządowych, zaznaczył, że decyzja Komitetu Politycznego PiS o rekomendacji jego osoby na stanowisko członka zarządu województwa świętokrzyskiego jest dla niego sporym wyróżnieniem.

Marek JońcaKielce. 19.10.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- To wielkie zobowiązanie, póki co jednak jeszcze pracuję w samorządzie Koprzywnicy, dlatego nie miałem nawet czasu, aby zastanowić się nad dalszą pracą w samorządzie województwa. Ta rekomendacja jest dla mnie miłym zaskoczeniem i wielkim zobowiązaniem, aby te ponad 11 tysięcy głosów, oddanych na mnie, przekuć na pracę na rzecz województwa - dodaje.  

ANDRZEJ BĘTKOWSKI

Polityk, nauczyciel i samorządowiec. Poseł na Sejm VI i VII kadencji, od 2015 wicewojewoda świętokrzyski. Ukończył studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie z tytułem zawodowym magistra wychowania fizycznego. Odbył podyplomowe studia w Instytucie Nauk Prawnych PAN w Warszawie oraz w AWF w Poznaniu. Został porucznikiem rezerwy.

Był nauczycielem wychowania fizycznego i trenerem lekkoatletyki. W 1990 rozpoczął prowadzenie własnej działalności gospodarczej. W 2000 przystąpił do Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Członek władz lokalnych ochotniczej straży pożarnej.

Od 1998 do 1999 i od 2006 do 2007 zasiadał w sejmiku świętokrzyskim. Od 1999 do 2002 zajmował stanowisko starosty powiatu skarżyskiego. W latach 2002–2006 był radnym tego powiatu, jako przewodniczący klubu radnych „Porozumienie Prawicy”.

W wyborach parlamentarnych w 2007 z ramienia PiS uzyskał mandat poselski, otrzymując w okręgu kieleckim 3112 głosów. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 4591 głosów. 21 grudnia 2015 roku mianowany wicewojewodą świętokrzyskim.

Reklama