Poseł Lipiec: dotrzymamy obietnic [OBEJRZYJ]

Data publikacji: 16.11.2018 08:24 / Data aktualizacji: 16.11.2018 09:56
Autor: Ewa Golińska , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Krzysztof Lipiec, poseł Prawa i Sprawiedliwości

Krzysztof Lipiec, poseł Prawa i Sprawiedliwości
Kielce. 16.11.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

- Nowy marszałek województwa świętokrzyskiego stanie na wysokości zadania i weźmie odpowiedzialność za region, a w efekcie sprawi, że stanie się on jednym z dominujących w kraju. Jestem przekonany, że te obietnice, które składaliśmy w wyborach samorządowych zostaną spełnione - powiedział na antenie Radia Kielce Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiej organizacji Prawa i Sprawiedliwości.

Parlamentarzysta skomentował w ten sposób zarekomendowanie przez komitet polityczny PiS Andrzeja Bętkowskiego na stanowisko marszałka województwa. Jak dodał - teraz decyzja jest w ręku radnych sejmiku.

Poseł wyraził również zadowolenie z faktu, że rekomendację na przewodniczącego świętokrzyskiego sejmiku otrzymał Andrzej Pruś. Jak powiedział - być szefem regionalnego parlamentu, to wielki zaszczyt.

- To dobre rekomendacje i mam przekonanie, że z tymi ludźmi damy radę - zaznaczył.

Sesja inauguracyjna sejmiku województwa odbędzie się 22 listopada. W kadencji 2018 - 2023 przed samorządem województwa jest wiele wyzwań. Przede wszystkim trzeba postawić trafną diagnozę - powiedział Krzysztof Lipiec.

- Zacznie się od tego, ze zostanie dokonany audyt, dopracowana będzie strategia rozwoju regionu, która będzie zbieżna ze strategią odpowiedzialnego rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego, bo to jest gwarantem sukcesu naszego województwa. Trzeba postawić na dialog ponad podziałami politycznymi, bo to jest ważne, aby wszyscy radni sejmiku grali do jednej bramki - zaznaczył.

Parlamentarzysta wyraził przekonanie, że współpraca w sejmiku będzie owocna także w przypadku radnych opozycji, bo lokalny parlament ma obowiązek działać dla wszystkich mieszkańców i w interesie regionu.

Krzysztof Lipiec powiedział, że w tych powiatach, w których Prawo i Sprawiedliwość może objąć samodzielne rządy są rekomendacje na stanowiska starostów. W powiecie jędrzejowskim urząd może objąć Paweł Faryna, w kieleckim Mirosław Gębski, w koneckim Grzegorz Piec, opatowskim Tomasz Staniek, w staszowskim Józef Żółciak, a we włoszczowskim Dariusz Czechowski.

Z kolei w innych samorządach trwają rozmowy koalicyjne, by stworzyć zarządy z udziałem przedstawicieli PiS-u. Poseł zaznaczył, że jego ugrupowanie szanuje każdy werdykt wyborczy i tam, gdzie większości nie uzyskało, przyjęło to z godnością. Dodał, że trwające rozmowy mają duże szanse na powodzenie.

Reklama