„Biała sobota” w ZUS. Żeby e-zwolnienia nie były "czarną magią"

Data publikacji: 17.11.2018 05:30 / Data aktualizacji: 17.11.2018 17:49
Autor: Kamil Król , Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
17.11.2018 Kielce. ZUS. Szkolenie dla lekarzy w elektronicznym wypisywaniu zwolnień

17.11.2018 Kielce. ZUS. Szkolenie dla lekarzy w elektronicznym wypisywaniu zwolnień
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Tradycyjne, papierowe zwolnienia od 1 grudnia zastąpią elektroniczne dokumenty. W założeniu, nowe rozwiązanie ma ułatwić pracę nie tylko lekarza, ale spowoduje również, że chory nie będzie musiał sam dostarczyć takiego zwolnienia do swojego pracodawcy.

Lekarz ma za zadanie wpisać w systemie numer PESEL, kod choroby i okres niezdolności do pracy. Wszystkie dane zostaną zapisane na komputerze lekarza, następnie zwolnienie, poprzez system, zostaje przesłane do pracodawcy i ZUS. W firmie, w której zatrudniony jest chory, będzie osoba upoważniona do odczytywania zwolnień.

17.11.2018 Kielce. ZUS. Szkolenie dla lekarzy w elektronicznym wypisywaniu zwolnieńFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak przekonuje Jacek Skrobot, naczelnik wydziału obsługi klientów kieleckiego ZUS, proces wystawienia elektronicznego zwolnienia zajmuje znacznie mniej czasu niż tradycyjnego,  papierowego.

- Tak naprawdę wszystko trwa kilkanaście sekund. Oczywiście wszystko, co robimy po raz pierwszy wymaga wprawy i ćwiczeń. Dlatego ZUS organizuje dni otwarte dla lekarzy i asystentów medycznych - dodaje Jacek Skrobot.

Jedną z osób, która przyszła do kieleckiego oddziału ZUS była lekarz pediatra Zofia Szeliga. Proces wystawiania elektronicznych zwolnień na początku wydał jej się dosyć skomplikowany.

- Dla mnie, póki co, to czarna magia. Nigdy nie prowadziliśmy dokumentacji elektronicznej, a ja jestem pediatrą więc przy dzieciach jest szczególnie trudno. Myślę jednak, że jest to kwestia czasu i wprawy - zaznacza Zofia Szeliga.

Kolejne szkolenie, przed wejściem w życie przepisów, zaplanowane jest w ostatnią sobotę miesiąca, 24 listopada.

Tagi do tego wpisu
Reklama