Wszystko o elektronicznych zwolnieniach lekarskich

Data publikacji: 19.11.2018 10:33
Autor: Paweł Solarz / Kategoria: Zdrowie
Paweł Szkalej, rzecznik kieleckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Paweł Szkalej, rzecznik kieleckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
19.11.2018 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

- Już od stycznia 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA - przypomniał w „Na każdą pogodę” Paweł Szkalej z kieleckiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że od stycznia tego roku miały zniknąć papierowe formularze zwolnień, jednak wprowadzona zmiana dopiero zacznie obowiązywać od 1 grudnia.

Aneta Feldman z ZUS w Kielcach tłumaczyła, że wystawianie e-ZLA będzie trwało krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyska bowiem dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców - płatników składek oraz członków rodziny, jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi.

- Po wpisaniu przez lekarza numeru PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Z kolei adres pacjenta czy dane płatnika lekarz będzie wybierał z wyświetlonej listy. Podpowie również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby po wpisaniu fragmentu jej nazwy - wyjaśnili goście Radia Kielce. 

Gdy lekarz wystawi e-ZLA pacjent nie będzie musiał  dostarczać zwolnienia pracodawcy albo ZUS. Pacjent nie będzie już musiał podczas choroby czy opieki na przykład nad chorym dzieckiem udawać się do pracodawcy czy jednostki ZUS, albo prosić o dostarczenie zwolnienia rodzinę czy znajomych. E-ZLA zostanie przesłane na profil PUE płatnika i do systemu ZUS.

- Nie będzie także wymagany od pacjenta termin 7 dni na dostarczenie zwolnienia. Nie będą go również dotyczyły ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu - mówili eksperci z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach.

 

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga:

Reklama