Energetycy lepiej przygotowani do zimy. Będzie mniej awarii

Data publikacji: 20.11.2018 14:50
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Prace modernizacyjne linii wysokiego napięcia ze Skarżyska do Kielc

Prace modernizacyjne linii wysokiego napięcia ze Skarżyska do Kielc
Fot. PGE Dystrybucja

W regionie będzie mniej awarii energetycznych, szczególnie w czasie zimy. Dobiega końca modernizacja linii wysokiego napięcia ze Skarżyska do Kielc. Zastąpi ona wysłużoną sieć, która miała ponad 60 lat.

Jak powiedział Jakub Kowalik, kierownik Wydziału Linii w PGE Dystrybucja oddział Skarżysko-Kamienna, modernizacja zupełnie nie wykluczy awarii, ale w znacznym stopniu je ograniczy. Remont był konieczny, bo linia jest jednym z najważniejszych elementów sieci dystrybucyjnej województwa świętokrzyskiego. Wybudowano ją na niskich, betonowych konstrukcjach, które nie wytrzymywały naporu upadających drzew i szadzi. To powodowało liczne awarie, do których dochodziło najczęściej  w zimie.

Prace modernizacyjne linii wysokiego napięcia ze Skarżyska do KielcFot. PGE Dystrybucja

Jak powiedział Robert Matusiewicz, kierownik Oddziałowego Centrum Dyspozytorskiego w Skarżysku-Kamiennej, nowy odcinek zapewni rezerwę energetyczną dla mieszkańców Występy, którzy podczas uszkodzeń, na długo byli pozbawieni energii elektrycznej. W roku 2014 i 2016 w skutek awarii bez prądu pozostawało nawet kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców.

Przebudowa polegała na wymianie przestarzałych betonowych słupów i zastąpieniu ich nowoczesnymi konstrukcjami stalowymi. Trasa przebiegu linii pozostała bez zmian, zmieniło się natomiast miejsce posadowienia słupów, konstrukcje są wyższe, zwłaszcza na obszarach leśnych. Linia po przebudowie będzie odporna na warunki atmosferyczne, upadające gałęzie, a nawet drzewa.

Prace modernizacyjne linii wysokiego napięcia ze Skarżyska do KielcFot. PGE Dystrybucja

Jak poinformował kierownik projektu, Stanisław Chrzan z firmy Enpron, zastosowane konstrukcje słupowe zostały specjalnie zaprojektowane dla tej inwestycji. Przed zamontowaniem musiały pomyślnie przejść próby na specjalnym poligonie doświadczalnym w Hiszpanii. Najwyższy słup ma 54 metry wysokości.

Linia ma zostać oddana do użytku 20 grudnia.

Reklama