Kolejny protest przeciwko budowie masztu. Tym razem w Busku-Zdroju

Data publikacji: 22.11.2018 11:54
Kategoria: Wiadomości z regionu
Zebranie mieszkańców Buska-Zdroju w sprawie podpisania petycji przeciwko budowie masztu telefonicznego w Busku-Zdroju

Zebranie mieszkańców Buska-Zdroju w sprawie podpisania petycji przeciwko budowie masztu telefonicznego w Busku-Zdroju
Busko-Zdrój. 22.11.2018 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Mieszkańcy Buska-Zdroju sprzeciwiają się planom budowy 50-metrowego masztu telefonii komórkowej. Petycja w tej sprawie, z podpisami blisko stu osób, trafiła na biurko burmistrza Waldemara Sikory. Wieża telefoniczna ma stanąć w pobliżu ulic: Waryńskiego, Wiosennej i osiedla Sikorskiego w Busku.

Jak tłumaczy Michał Żurek, jeden z protestujących, wieża telefoniczna w okolicy domów może być dużym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia:

- Lokalizacja inwestycji znajduje się zbyt blisko zabudowań, co stwarza realne niebezpieczeństwo dla  zdrowia. Wszyscy zgodnie podkreślają, że z nadajników, które zostaną zainstalowane na maszcie, będzie emitowane szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne. Co więcej, działanie takiego pola elektromagnetycznego ma bardzo zły wpływ na zdrowie, samopoczucie oraz organizm człowieka - mówi Michał Żurek.

Zdaniem protestujących, budowa stacji uniemożliwi również w przyszłości realizację jakichkolwiek inwestycji na działkach oraz spowoduje utratę walorów przyrodniczo-krajobrazowych. Mieszkańcy argumentują, że inwestycja planowana w strefie uzdrowiskowej i w otulinie Szanieckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, kłóci się z wizytówka miasta uzdrowiskowego. Zaznaczają również, że z powodu budowy masztu mogą ponieść straty finansowe.

- Moja działka znajduje się w obrębie 20 metrów od planowanej inwestycji. Będziemy robić wszystko, żeby nie dopuścić do takiej budowy. Chociażby z tego względu, że zarówno działki  jak i nieruchomości w pobliżu inwestycji, stracą na wartości. Ludzie nie będą chcieli inwestować na tym terenie - mówi mieszkaniec Buska.

Jak czytamy w piśmie mieszkańców skierowanym do burmistrza „Wnioskowana inwestycja wywrze drastyczny i nieodwracalny skutek w rozwoju turystyki na obszarze, w którym jest planowana”. Dlatego busczanie proponują inne miejsce, w którym może być stacja.

- Około dwóch kilometrów na wschód w miejscowości Pęczelice znajdują się pustostany. Sadzę, że to właśnie tam można by było tę inwestycje zrealizować - podkreśla kolejny mieszkaniec Buska.

Mieszkańcy liczą, że troska o życie i zdrowie mieszkańców Buska, jak również interes prawny, są rzeczą nadrzędną, a co za tym idzie, ich apel zostanie uwzględniony.

Jak mówi zastępca burmistrza Tomasz Mierzwa obecnie, na wniosek inwestora, wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji  środowiskowej dla planowanego przedsięwzięcia. Dodaje, że na tym etapie gmina bierze pod uwagę różne opinie i sugestie, ale nie może oprzeć się tylko na protestach społecznych i wydać negatywnej decyzji.

Przypomnijmy, że jeszcze rok temu, wieża miała stanąć również przy osiedlu Sikorskiego w Busku-Zdroju. Ze względu na liczne protesty, inwestor zrezygnował z inwestycji. Czy podobnie będzie w tym wypadku? Okaże się niebawem.

Budowa wieży telekomunikacyjnej wraz ze stacja bazową spędza sen z powiek nie tylko mieszkańcom Buska. Problem dotyczący budowy wieży dotknął także mieszkańców  miejscowości: Młyny, Wolica, Szaniec i Kostki Małe w powiecie buskim oraz mieszkańców Chrobrza w powiecie pińczowskim.

Reklama