Piotr Babicki starostą starachowickim

Data publikacji: 22.11.2018 15:33
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starosta starachowicki Piotr Babicki

Starosta starachowicki Piotr Babicki
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Piotr Babicki z Komitetu Wyborczego Wyborców Marka Materka został starostą starachowickim, Bożena Wrona z tego samego komitetu przewodniczącą Rady Powiatu. Wicestarostą został Dariusz Dąbrowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W Zarządzie będą - Jerzy Materek, Robert Sowula i Ryszard Nowak.

Piotr Babicki był radnym poprzedniej kadencji w Radzie Miasta w Starachowicach, jest absolwentem nauk społecznych i resocjalizacji oraz dziennikarstwa. Pracował w mediach, GUS-ie i starachowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Poparcia udzieliło mu 13 radych. Dariusz Dąbrowski uzyskał poparcie 15 osób i tym samym objął stanowisko wicestarosty. Podczas obrad sesji Rady Powiatu padła także kandydatura Danuty Krępy na stanowisko starosty, zagłosowało za nią 7 osób.

Nowy starosta starachowicki zapowiada, że wśród najważniejszych zadań jest zmierzenie się z finansami. Budżet powiatu nie jest duży, dodatkowo poprzednia Rada tuż przed zakończeniem kadencji zaciągnęła dług w wysokości ponad pięciu milionów złotych. Piotr Babicki podkreśla, że teraz Zarząd Powiatu będzie pracował nad planem budżetowym. Część zadań ma być także prowadzona we współpracy z gminą Starachowice i pozostałymi gminami wchodzącymi w skład powiatu.

Przewodniczącą nowo wybranej Rady Powiatu została Bożena Wrona, poparło ją 13 radnych. Zgłoszona została także kandydatura Danuty Krępy z PiS-u, ale 8 głosów poparcia nie wystarczyło do objęcia tej funkcji. Wiceprzewodniczący nowej Rady Powiatu to Jan Pocheć z PSL-u i Izabela Wrona z Porozumienia Razem dla Mieszkańców. To jednocześnie najstarsza i najmłodsza osoba w Radzie.

Nowością w powiecie starachowickim będzie zmniejszenie etatowych członków Zarządu. Tę funkcję będzie pełniło dwie osoby - Jerzy Materek i Robert Sowula. Ryszard Nowak z Porozumienia Razem dla Mieszkańców będzie nieetatowym członkiem Rady.

Tegoroczne wybory samorządowe zmieniły układ sił w powiecie starachowickim, władzy nie będzie już sprawowało Prawo i Sprawiedliwość. Nową koalicję będzie tworzył KWW Marka Materka, PSL i Porozumienia Razem dla Mieszkańców.

Reklama