Patriotyczne i religijne pieśni zabrzmiały w kościele garnizonowym

Data publikacji: 25.11.2018 07:00 / Data aktualizacji: 25.11.2018 20:59
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Koncert „Ojczyzno ma…” z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Koncert „Ojczyzno ma…” z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości
Kielce. 25.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Po brzegi wypełnił się w niedzielę kościół garnizonowy w Kielcach. Zorganizowano tam koncert „Ojczyzno ma…” z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed publicznością wystąpił zespół Lumen wraz z chórem garnizonowym. Zaprezentowali oni znane i mniej znane pieśni patriotyczne, a także kościelne.

Zabrzmiały takie utwory jak „Pierwsza Brygada”, czy „Barka”. Organizatorami wydarzenia byli wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i proboszcz parafii garnizonowej, ksiądz podpułkownik Grzegorz Kamiński.

Zachwycony koncertem był poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec.

- Wyśpiewaliśmy niepodległość Polski od początku jej dziejów, aż po obecne czasy. Jestem przekonany, że ten koncert umocnił tę wspólnotę w przekonaniu, że warto dla Polski żyć, pracować, poświęcać się i przede wszystkim przenosić te tradycje niepodległościowe, patriotyczne ku następnym pokoleniom. A to spotkanie było z pewnością pięknym świadectwem tego przywiązania do wartości. Jestem przekonany, że ci, którzy tutaj byli, tego z pewnością nie żałują - dodał poseł.

Senator Krzysztof Słoń przypomniał, że śpiew od zawsze towarzyszył Polakom.

- Albo to był śpiew przed wielkimi bitwami, chociażby „Bogurodzicy”. Śpiew też towarzyszył kultywowaniu naszej tożsamości narodowej. Śpiew liturgiczny też wielokrotnie wyrażał te treści patriotyczne. Przypominanie tego wszystkiego, co w tych pieśniach jest zawarte, co wtedy towarzyszyło, co podnosiło na duchu, co zagrzewało do walki, co pozwalało przetrwać nawet najtrudniejsze chwile, co wreszcie - przez to, że te pieśni były śpiewane w języku polskim, podtrzymywało również tego ducha narodowego - powiedział senator.

Osoby, które pojawiły się w kościele garnizonowym mówiły, że koncert bardzo im się podobał. Podkreślały podniosłą atmosferę oraz to, że pielęgnowane są tradycje. Zwracały także uwagę na to, że zaprezentowały się również młode osoby.

Koncert poprzedziła msza święta w intencji poległych w służbie Ojczyźnie.

Reklama