Powstańcy styczniowi znów odbili Opatów

Data publikacji: 25.11.2018 18:27
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Inscenizacja bitwy pod Opatowem w 1863 roku

Inscenizacja bitwy pod Opatowem w 1863 roku
Opatów. 25.11.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Inscenizacja bitwy pod Opatowem zgromadziła liczną publiczność. Dokładnie 155 lat temu, 25 listopada 1863 roku, powstańcy styczniowi pod dowództwem generała Józefa Hauke-Bosaka odbili Opatów z rąk Rosjan.

Inscenizacja bitwy odbyła się na opatowskim rynku. W rolę powstańców wcielili się przedstawiciele Małogoskiego Oddziału Powstańczego, z kolei żołnierzy rosyjskich zagrali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej - 9. Kompania 1863. Były strzały i było głośno, jednak mieszkańcy nie kryli zachwytu.

- Fantastycznie! Cieszę się, że mogliśmy poczuć tę bitwę na własnej skórze na własny sposób - mówi Ewa Mroczkowska, mieszkanka Opatowa. Inni uczestnicy, zarówno młodsi, jak i starsi mówią, że było widowiskowo, a w Opatowie wcześniej takich atrakcji nie było. - To na pewno zainteresuje parę osób historią Opatowa - mówią.

Poseł Marek Kwitek, z wykształcenia historyk z zainteresowaniem przyglądał się imprezie. Jak mówi, to doskonała lekcja historii. Dodaje, że najlepiej można się uczyć na podstawie wydarzeń regionalnych.

- Widzimy to na przykładzie Opatowa, tutaj ludzie z chęcią oddawali krew za Ojczyznę, jest wiele mogił powstańczych na tym terenie - mówi poseł.

- Chcielibyśmy, aby Opatów pokazywał swoją tożsamość historyczną - mówi burmistrz Opatowa, Grzegorz Gajewski. - Odkrywanie ważnych wydarzeń wpłynie pozytywnie na politykę turystyczną, na której miasto może zbić kapitał. O rozwoju turystyki mówiliśmy przed wyborami. Cieszy to, że współpraca z nowym starostą nabiera tempa - mówi Grzegorz Gajewski.

Starosta opatowski Tomasz Staniek powiedział, że ten rok jest wyjątkowy. Rocznica 100 lat wolnej Polski to także symboliczne odzyskanie wolności w powiecie opatowskim, gdzie całkowicie zmienili się rządzący. Tomasz Staniek dodaje, że dzięki współpracy z burmistrzem wyremontowane zostanie miejsce pamięci koło szpitala, gdzie spoczywa kilku młodych powstańców styczniowych. Jak dodaje, chciałby, aby w upamiętnieniu tamtego miejsca uczestniczyli szczególnie młodzi ludzie, chodzący jeszcze do szkół.

- To byli chłopcy 19-20-letni, czyli ich rówieśnicy. Niech to będzie pomnik wzniesiony naszymi rękami dla tych powstańców - mówi starosta.

Po inscenizacji na rynku odbył się koncert patriotyczny oraz poczęstunek żołnierską grochówką.

Podobne wiadomości
Reklama