Do apteki z e-receptą

Data publikacji: 26.11.2018 15:02
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.11.2018 Kielce. ZUS. Szkolenie dla lekarzy w elektronicznym wypisywaniu zwolnień

17.11.2018 Kielce. ZUS. Szkolenie dla lekarzy w elektronicznym wypisywaniu zwolnień
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim rozpoczął się pilotażowy program wystawiania e-recept. Mają być ułatwieniem nie tylko dla lekarzy, ale także dla pacjentów. Jak informuje Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, po e-zwolnieniach, e-recepty to kolejne udogodnienie w polskiej służbie zdrowia.

- Recepta, którą lekarz wystawi pacjentowi nie będzie przekazywana choremu, a trafi do systemu, do którego dostęp mają apteki i na aplikację wskazaną przez pacjenta. Chory zamiast papierowej recepty otrzyma jedynie kod, który zostanie odczytany w aptece. Kod będzie przesłany na telefon lub na mail-a pacjenta, ewentualnie otrzyma go w wersji papierowej. Jeżeli chory pójdzie do konkretnej apteki i okaże się, że w danym momencie nie ma tam części przepisanych leków może iść do innej placówki, by uzupełnić zamówienie - wyjaśnia Małgorzata Kiebzak.  

W naszym regionie jedyną placówką, która już wystawia e-recepty jest Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ArtiMed w Kielcach. Jak informuje Dariusz Saletra, prezes zarządu spółki - pacjent oraz personel medyczny będą mieli dostęp do historii wystawionych recept, dzięki czemu zwiększy się jakość i bezpieczeństwo leczenia.

- Lekarz i pacjent będą mieć pewność, że recepta została wystawiona poprawnie, ponieważ system nie przyjmie błędnie wypisanej e-recepty. Ponadto farmaceuci nie będą mieć kłopotu, co teraz czasami się zdarza, z odczytaniem nazwy leku. Dodatkowo pacjent za każdym razem otrzyma jasne instrukcje odnośnie dawkowania i przyjmowania - mówi Dariusz Saletra.

Jak dodaje, dzięki nowemu rozwiązaniu usprawniona zostanie opieka nad przewlekle chorymi pacjentami, którzy nie będą musieli, tak jak dotychczas, iść do lekarza, by odebrać receptę. Wystarczy, że zadzwonią do przychodni i poproszą o jej przedłużenie.  

Okres pilotażowy wystawiania e-recepty potrwa do końca przyszłego roku, a w każdym gabinecie medycznym e-recepty mają być wystawiane od 1 stycznia 2020 roku.

Reklama