Wzmożone kontrole Straży Miejskiej. Za spalanie niedozwolonych przedmiotów grożą wysokie kary

Data publikacji: 26.11.2018 15:12
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Blisko 600 kontroli związanych ze spalaniem niedozwolonych przedmiotów w piecach oraz na posesjach przeprowadzili od początku roku kieleccy strażnicy miejscy. Teraz, gdy sezon grzewczy w pełni, liczba kontroli się nasiliła. Mimo, że zjawisko palenia w piecach śmieciami nadal jest problemem, to liczba osób, które łamią przepisy spada.

Maria Plutka rzecznik kieleckiej Straży Miejskiej zaznacza, że na podwórkach lub w piecach spalane są bardzo różne rzeczy. Były to na przykład dywany lub wersalki.

Dotychczas w 114 przypadkach potwierdzono spalanie nieczystości. Nałożono 88 mandatów i sporządzono 6 wniosków do sądu. Ponadto 50 osób zostało pouczonych. Maria Plutka dodała, że w czterech przypadkach pobrano również próbki popiołu, które wykazały, że spalane były materiały niedozwolone. Grozi za to mandat do 500 złotych lub grzywna do 5 tysięcy złotych.

Zgodnie z ustawą strażnicy mają prawo do wejścia na posesję. W przypadku nieruchomości prywatnych jest to możliwe w godzinach od 10:00 do 22:00, a w przypadku firm - całą dobę. Jeżeli właściciele nie zgadzają się na kontrolę, to sprawę przejmuje policja.

Wszystkie sygnały o nieprawidłowościach można zgłaszać do Straży Miejskiej w Kielcach pod numerami telefonu 41 368-75-15 lub pod całodobowy numer alarmowy 986.

Reklama