Kiebzak: medycy gotowi do wystawiania zwolnień elektronicznych [OBEJRZYJ]

Data publikacji: 28.11.2018 08:31
Autor: Iwona Murawska , Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Małgorzata Kiebzak - dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ

Małgorzata Kiebzak - dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Od 1 grudnia przestaną być wystawiane tradycyjne zwolnienia lekarskie. Zamiast papierowych druków obowiązywać będą e-zwolnienia. Jak zapewniła na naszej antenie Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia - system, którego wdrożeniem zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a także placówki medyczne w regionie są gotowe do wystawiania zwolnień drogą elektroniczną. Jest to bardzo wygodna forma zarówno dla pacjentów, jak i medyków.

- Lekarz, który wystawia zwolnienie ma potwierdzenie w systemie, że pracodawca je otrzymał, poza tym pacjent zawsze może poprosić o wydruk. Od 1 grudnia zarówno pracodawca, jak i pracownik będą otrzymywali potwierdzenia sms-owe, po wcześniejszym zalogowaniu na platformie usług elektronicznych ZUS. Te usługi są bezpłatne - dodaje dyrektor NFZ.

- Jeśli dojdzie do awarii systemu, chory może otrzymać zwolnienie w formie papierowej, a lekarz powinien w ciągu trzech dni ponownie się zalogować i wystawić e-zwolnienie - tłumaczy Małgorzata Kiebzak.

W województwie świętokrzyskim rozpoczął się pilotażowy program wystawiania e-recept. One także mają być ułatwieniem dla lekarzy i dla pacjentów.

Jak informuje Małgorzata Kiebzak - recepta może być wystawiona w trzech formach: tradycyjnej - papierowej, sms-owej oraz jako dokument elektroniczny.

- Jeżeli pacjent otrzyma sms-em kod, może nim posłużyć się w aptece, podając swój PESEL. Otrzymanie e-recepty to e-mail w formie pdf, na którym również jest kod pacjenta oraz wypisane leki - tłumaczy gość Radia Kielce.

W momencie, kiedy mamy już dostęp do systemu ZIP, to wystarczy wejść na profil pacjent.gov.pl, podać swój kod, który otrzymaliśmy w Narodowym Funduszu Zdrowia i pojawią się nasze dane. Podajemy swój numer telefonu lub adres e-mail i wskazujemy placówkę medyczną, z której usług będziemy korzystać.

- Jeżeli chory pójdzie do konkretnej apteki i okaże się, że w danym momencie nie ma tam części przepisanych leków, może iść do innej placówki, by uzupełnić zamówienie - wyjaśnia Małgorzata Kiebzak. 

Dzięki nowemu rozwiązaniu, usprawniona zostanie opieka nad przewlekle chorymi pacjentami, którzy nie będą musieli, tak jak dotychczas, iść do lekarza, by odebrać receptę. Wystarczy, że zadzwonią do przychodni i poproszą o jej przedłużenie. 

W naszym regionie jedyną placówką, która już wystawia e-recepty jest Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ArtiMed w Kielcach.

Reklama