Coraz więcej wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów

Data publikacji: 30.11.2018 11:55
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zatrważające statystyki dotyczące wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów na świętokrzyskich drogach. Nie pomagają policyjne apele o ostrożność, rozwagę, oraz o noszenie przy sobie elementów odblaskowych - mówi Maciej Ślusarczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

W ciągu ostatnich kilku tygodni doszło do serii takich zdarzeń drogowych. Od początku roku na drogach województwa świętokrzyskiego zginęło 29 pieszych i 13 rowerzystów, a 196 pieszych i 110 cyklistów zostało rannych.

Maciej Ślusarczyk przypomina, że w okresie jesienno-zimowym, gdy zmrok zapada znacznie wcześniej, a w ciągu dnia warunki atmosferyczne nie są korzystne, częściej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji na drogach.

- Osoby bez elementów odblaskowych są niewidoczne dla kierujących samochodami. Zarówno piesi, jak i rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, w zderzeniu z pojazdem nie mają żadnych szans i zawsze odnoszą obrażenia. Zadbajmy więc razem o bezpieczeństwo, jako piesi i rowerzyści bądźmy widoczni, nośmy odblaski, a jako kierowcy bądźmy ostrożni i rozważni - apeluje Maciej Ślusarczyk.

Główne przyczyny potrąceń pieszych przez kierujących to m.in. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, przy skręcaniu w drogę poprzeczną. Kierowcy potrącają też pieszych przez nieprawidłowe cofanie, niedostosowanie prędkości, nieprawidłowe omijanie i wymijanie, czy niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama