Nowa wicestarosta i Zarząd Powiatu Jędrzejowskiego wybrani

Data publikacji: 30.11.2018 19:22
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Od lewej: Tomasz Puchrowicz - członek zarządu, Paweł Faryna - starosta powiatu jędrzejowskiego, Maria Barańska - wicestarosta powiatu jędrzejowskiego, Marek Banasik - członek zarządu i Jarosław Krawczyk - członek zarządu

Od lewej: Tomasz Puchrowicz - członek zarządu, Paweł Faryna - starosta powiatu jędrzejowskiego, Maria Barańska - wicestarosta powiatu jędrzejowskiego, Marek Banasik - członek zarządu i Jarosław Krawczyk - członek zarządu
Jędrzejów. 30.11.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Maria Barańska została wicestarostą powiatu jędrzejowskiego. W głosowaniu tajnym za jej kandydaturą, zgłoszoną przez starostę Pawła Farynę zagłosowało 12 radnych, przeciwko było 9 osób. Maria Barańska jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku pedagogicznym, ukończyła studia podyplomowe z pedagogiki specjalnej. Ma 35-letni staż pracy w oświacie.

Podczas ostatnich wyborów wybrana została na piątą kadencję do rady miejskiej w Jędrzejowie. Jak powiedziała, przyjmując propozycję objęcia funkcji wicestarosty zmuszona była zrzec się mandatu radnej miejskiej oraz zrezygnować z pracy w Szkole Podstawowej Nr 4 w Jędrzejowie, gdzie była nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej. Dlatego była to dla niej trudna decyzja.

Jak dodała wyraziła zgodę po tym, gdy otrzymała duże wsparcie od radnych z klubu PiS. Ponadto, jak podkreśliła, dla niej jest to awans w pracy samorządowej. Maria Barańska przypomniała, że radną miejską została 16 lat temu, potem była przewodniczącą komisji oświaty, wiceprzewodniczącą rady, a w ostatniej kadencji przewodniczącą rady miejskiej w Jędrzejowie.

Jak dodała, cieszy się, że otrzymała od starosty Pawła Faryny propozycję objęcia stanowiska jego zastępcy i liczy na dobrą, zgodną współpracę z obecną radą powiatu. - Tylko zgoda i wypracowywanie kompromisów jest gwarantem sukcesu - stwierdziła Maria Barańska.  

Ponadto radni powiatowi, również w tajnym głosowaniu, wybrali pozostałych członków Zarządu Powiatu Jędrzejowskiego, których także zgłosił starosta Paweł Faryna. Członkiem zarządu, spoza obecnej rady, został mecenas Marek Banasik, pierwszy burmistrz Jędrzejowa; Jarosław Krawczyk - lekarz weterynarii, wiceprezes Świętokrzyskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, obecny radny  oraz Tomasz Puchrowicz, drugą kadencję radny powiatu jędrzejowskiego, działacz społeczny, nauczyciel wychowania fizycznego.

Sesja Rady Powiatu JędrzejowskiegoJędrzejów. 30.11.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Starosta Paweł Faryna powiedział, że przed nowym zarządem ciężka praca. - Mam nadzieję, że nie będzie to gorszy zarząd od ustępującego, któremu będziemy starali się dorównać - dodał. Paweł Faryna liczy na współpracę z całą radą dla dobra i rozwoju powiatu jędrzejowskiego.
Paweł Faryna podziękował za dotychczasową pracę ustępującemu staroście Edmundowi Kaczmarkowi, który przez 16 lat sprawował funkcję, wicestaroście Januszowi Grabkowi oraz pozostałym członkom zarządu.

Jak powiedział Edmund Kaczmarek, przekazuje nowemu staroście Pawłowi Farynie służbę, ponieważ nigdy nie traktował swojej funkcji, jako władzy. - Funkcja starosty, to misja, służba oraz praca dla powiatu jędrzejowskiego naszej małej Ojczyzny. Swoim doświadczeniem i radą będę wspierał, jeżeli tylko będzie taka wola, nowy zarząd - mówił były starosta.

Podczas sesji radni ustalili również wynagrodzenie nowego starosty Pawła Faryny. Będzie zarabiał tyle samo, co były starosta Edmund Kaczmarek, czyli 10 tys. 620 zł. brutto. Przed ostatecznym głosowaniem z wnioskiem za obniżeniem stawki zasadniczej o 500 złotych w imieniu klubu radnych PSL wystąpiła Ewa Kubas-Samociuk. Argumentując propozycję radnych mówiła, iż takie wynagrodzenie miał były starosta po 16 latach pracy na tym stanowisku, dlatego nowemu staroście należy dać bodziec do pracy, aby mógł się wykazać. W głosowaniu wniosek radnej nie został przez radę przyjęty.

W trakcie sesji powołane zostały również składy osobowe stałych komisji Rady Powiatu Jędrzejowskiego. 

Reklama