E-zwolnienia nie stanowią problemu dla lekarzy

Data publikacji: 01.12.2018 08:42 / Data aktualizacji: 01.12.2018 20:59
Autor: Michał Kita / Kategoria: Zdrowie
Warsztaty w ZUS

Warsztaty w ZUS
Kielce. 01.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Od 1 grudnia w gabinetach lekarskich nie dostaniemy już tradycyjnych papierowych zwolnień lekarskich. Zastąpią je tzw. e-zwolnienia, czyli zaświadczenia wystawiane w formie elektronicznej. W związku z tym, w oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju odbywały się „białe soboty”, czyli dyżury ekspertów, podczas których lekarze mogli uzyskać niezbędne informacje o nowej formie wydawania zwolnień.

W kieleckiej placówce ZUS przy ulicy Piotrkowskiej z dyżuru ekspertów skorzystało kilka osób. Zdaniem Joanny Kasperek, która uczestniczyła w szkoleniu - było ono bardzo przydatne.

- Mimo że jako lekarz stomatolog wystawiam zwolnienia bardzo rzadko, uważam, że warto być przygotowanym, aby skutecznie móc zrealizować wystawianie zwolnień metodą elektroniczną - stwierdziła.

Jacek Skrobot, naczelnik wydziału obsługi klientów ZUS, podkreśla, że wydawanie e-zwolnień w regionie świętokrzyskim nie powinno stanowić problemu.

- Osoby, które zjawiły się na konsultacjach, potrzebowały przede wszystkim uzupełnienia wiedzy. Bowiem większość medyków odbyła już konieczne warsztaty i szkolenia, w trakcie których zdobyła informacje, w jaki sposób wystawić e- zwolnienie, natomiast płatnicy posiedli wiedzę, w jakim zakresie zostaną poinformowani o długości zwolnienia swoich pracowników - dodaje.

Jacek Skrobot zaznacza, że zazwyczaj płatnicy składek byli pozytywnie zaskoczeni tym, że potwierdzenie czasu trwania zwolnienia mogą dostać w chwili wyjścia z gabinetu lekarskiego za pośrednictwem poczty elektronicznej lub poprzez SMS.

Ponadto przez cały weekend zainteresowani będą mogli skorzystać z pomocy konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej. W sprawie e-zwolnień Infolinia ZUS w sobotę i niedzielę będzie czynna od 8.00 do 21.00. Numer infolinii to 22 560 16 00.

E-zwolnienia mają ułatwić pracę nie tylko lekarzom, ich wprowadzenie spowoduje, że chory nie będzie musiał samodzielnie dostarczać takiego zwolnienia do pracodawcy.

Reklama