Górnicy świętowali w Sandomierzu

Data publikacji: 01.12.2018 21:23
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sandomierz. Barbórka

Sandomierz. Barbórka
01.12.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Ponad 500 osób wzięło udział w obchodach barbórkowych, zorganizowanych w Sandomierzu przez Grupę PBI. W jej skład wchodzą m.in. sandomierska Kopalnia Dolomitu oraz Kamieniołomy Świętokrzyskie. Uroczystości zorganizowano w hali sportowej przy ul. Patkowskiego.

W części oficjalnej prezes zarządu Kopalni Dolomitu S.A. Longin Bokwa otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla górnictwa”, przyznaną przez Ministerstwo Energii oraz odznaczenie Związku Producentów Kruszyw.

Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego powiedziała, że powstanie Grupy PBI, to dowód na to, że polskie firmy mogą się rozwijać, należeć do najlepszych i dlatego warto je wspierać. 

Poseł PSL Kazimierz Kotowski stwierdził, że obserwując rozwój Kopalni Dolomitu, a teraz całej grupy można zauważyć potencjał gospodarczy Sandomierszczyzny i województwa świętokrzyskiego, który będzie dobrze wykorzystany.

- Grupa PBI, to podmiot gospodarczy, w którym są ludzie odważni, którzy potrafią wykorzystać swoją wiedzę zdobytą na uczelniach i przekształcić ją w rozwój gospodarczy - stwierdził poseł.

Grupa PBI zatrudnia w sumie około 800 osób, z czego pół tysiąca pracuje w górnictwie. Kopalnie znajdują się w 5 miejscach województwa świętokrzyskiego. Są to: Budy, Jurkowice, Piskrzyn, Wymysłów i Wszachów. Wkrótce na Podkarpaciu do działającej już kopalni piaskowca dołączy kolejna. W Baszni prowadzone będzie wydobycie siarki metodą podziemnego wytopu.

Uroczystości ku czci św. Barbary - patronki górników rozpoczęły się od przemarszu ulicami starego miasta w Sandomierzu orkiestry dętej Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama