Cenne odkrycia archeologów. Znaleziono groby sprzed czterech tysięcy lat

Data publikacji: 04.12.2018 10:53
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Marta Gajda
Odkrycia archeologów przy przy drodze wojewódzkiej 767 na odcinku Pińczów - Pasturka. Grób nr 2

Odkrycia archeologów przy przy drodze wojewódzkiej 767 na odcinku Pińczów - Pasturka. Grób nr 2
04.12.2018 / Fot. Muzeum Regionalne w Pińczowie

Ponad 200 obiektów archeologicznych - to efekt niespełna trzymiesięcznych prac archeologów oraz studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzonych w ramach budowy obwodnicy Pińczowa. Naukowcy pracowali tuż przy drodze wojewódzkiej 767 na odcinku Pińczów - Pasturka. W sumie przekopano ponad 100 arów ziemi.

Jak informuje Dariusz Greń - archeolog, a zarazem pracownik  Muzeum Regionalnego w Pińczowie odkryto m. in. „Długi dom” z epoki kamienia, dwa domostwa z okresu wpływów rzymskich, piec  dymarski oraz dwa groby z wczesnej epoki brązu, czyli sprzed czterech tysięcy lat.

- Groby, które znaleźliśmy należą do społeczności kultury mierzanowickiej. Jeden bardzo skromny, zawierał tylko szkielet, drugi oprócz szkieletu zawierał pięć naczyń glinianych oraz krzemienne groty strzał. Pozwala to na przypuszczanie, że w tym grobie pochowany był wojownik - tłumaczy Dariusz Greń.

Pińczowski archeolog podkreśla, że perełką jest tzw. dymarka - pradziejowy piec do wytopu żelaza pochodzący z pierwszego stulecia naszej ery. - Chcemy w najbliższym czasie zrobić warsztaty podczas, których będziemy próbowali odtworzyć proces budowy tego pieca.

Muzeum Regionalne w Pińczowie będzie starało się o pozyskanie cennych dla miasta zabytków pochodzących z przełomu neolitu i średniowiecza. Archeolodzy liczą, że to nie koniec badań na tym stanowisku. Podejrzewają, że tzw. dymarek pińczowskich na tym terenie, może być znacznie więcej.

Reklama